SOHR uvedla, že sobotní nálet na Rakku byl nezvykle silný, zemřelo při něm 27 civilistů. Počet údajných civilních obětí ruských útoků tak stoupl na 254, shrnula další organizace sledující dění v zemi – Syrská síť lidských práv.

V úterý se ruská letadla zaměřovala i na most spojující Rakku s oblastmi na severu Sýrie. Plyne to ze čtvrtečního videa, které zveřejnily ruské ozbrojené síly. O bombardování mostu informovali hned po náletu svědci z místa. [celá zpráva]

Opoziční skupina „Rakka je zabíjena tiše” uvedla, že zasažena byla infrastruktura a civilní objekty v sousedství, ne však velitelství Islámského státu. Podle některých svědků byla zasažena i nemocnice a škola.

Most v Rakce před ruským náletem

Most v Rakce před ruským náletem

FOTO: Reuters

Záběr ruského letadla zachycuje bombardování mostu v Rakce

Záběr bombardování mostu v Rakce

FOTO: Reuters

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že za poslední dva dny při 81 náletech v Sýrii ruská letadla zaútočila na 236 cílů. Kromě provincií na severozápadě ruské stroje ostřelovaly také pozice radikálů z IS v provinciích Rakka a Dajr az-Zaur.

Ruská letadla také bombardovala pozice Islámského státu u Palmýry, oznámilo ministerstvo podle AFP s tím, že jde o druhý podobný nálet v oblasti, ale vždy dost daleko od starověkého města. Podle ruského velení bylo při náletech na pozice IS třicet kilometrů od historické památky zničeno opevnění s protiletadlovým dělem a tankem.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Při ruských náletech na Rakku byla zasažena i nemocnice.

Zdroj: Reuters

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že při náletech spolupracovalo s opozičními syrskými skupinami, které bojují s Islámským státem. Není však jasné s kterými, upozorňuje syrská kurdská agentura ARA s tím, že je to zřejmě první taková spolupráce.

Nálety nutí civilisty utéci, nebo se přidat k IS

Stoupající vojenský zahraniční tlak zhoršuje situaci zhruba deseti miliónů lidí, kteří žijí v oblastech ovládaných IS, upozorňuje Huffington Post s odvoláním na britskou skupinu Chatham House.

„Mají na výběr se připojit k armádě uprchlíků, nebo k armádě IS,“ uvádí spoluautor zprávy Chatham House Hassan Hassan. Dokument zveřejněný v říjnu poukazuje i na to, že civilisté v oblastech ovládaných IS trpí chudobou a nedostatkem.

Spojenecké nálety podle Hassana narušují zbytky ekonomiky, která ještě funguje. Podle něj dokonce útoky „působí na život populace víc než Islámský stát“.

Škody na bývalé budově strany Baas v syrské Rakce, kterou používal Islámský stát a bombardovala americká letadla.

Škody na bývalé budově strany Baas v syrské Rakce, kterou používal Islámský stát a bombardovala ji americká letadla.

FOTO: Reuters

Irácká vláda v červenci snížila výplaty svým zaměstnancům, kteří žijí v oblasti pod kontrolou IS, v obavě, že peníze, pro které si musejí jezdit do míst, kde IS nepůsobí, mohou být Islámským státem tvrdě zdaněny.

Bývalý pohraničník z Mosulu ale varoval, že opatření jen nažene další lidi do náruče Islámského státu, protože ve strachu z chudoby vstoupí do jeho řad. Civilisté většinou pomáhají s budováním obranných zařízení, jako jsou zákopy. Vyškolené pracovníky, jako jsou lékaři, ale také řemeslníci a opraváři, pak radikálové korumpují relativně vyššími platy.

Sedmiletý Syřan, jehož rodina prchla z Palmýry před ruskými nálety na syrsko-turecké hranice.

Sedmiletý Syřan, jehož rodina prchla z Palmýry před ruskými nálety na syrsko-turecké hranice.

FOTO: Hussein Malla, ČTK/AP

Aktivisté z organizace „Rakka je zabíjena tiše” uvádějí, že situaci zhoršuje i to, že Islámský stát brání vstupu charit na své území a nutí obyvatele, aby využívali služeb jeho charity, čímž si je zavazuje.