"Škody jsou ohromné a je nutné upřesnit ztráty na lidských životech," řekl vládní představitel. Dodal, že vichry ještě ráno dosahovaly rychlosti přes 100 kilometrů v hodině a dlouhý pruh pobřeží sužovaly velké vlny. Záplavy postihly především správní město al-Mukalla v provincii Hadramaút.

Cyklón 4. kategorie 

Okolo pondělní půlnoci dosahovala rychlost větru ve středu bouře až 240 kilometrů v hodině, což odpovídá hurikánu 4. kategorie, přičemž nejsilnější jsou tropické cyklóny 5. kategorie.

Včerejší situace na pobřeží Jemenu zdroj: windyty.com

Al-Mukalla je pod kontrolou Al-Káidy a podle korespondenta BBC, který se pohybuje v regionu, není na zvládání živelních pohrom připraveno.

Mnoho obyvatel se tak evakuuje svépomocí – úkryt nacházejí ve školách a jeskyních.

Satelitní snímek tropické bouře Chapala

Satelitní snímek tropické bouře Chapala

FOTO: ČTK/AP

Tropická bouře Chapala je svou silou v této oblasti naprosto výjimečná. Světová meteorologická organizace, která Jemen před příchodem cyklónu varovala už v pátek, bouři charakterizovala jako „extrémně prudkou“.

Jemenské vnitrozemí by měla Chapala zasáhnout někdy do 13. hodiny středoevropského času. Suchý vzduch z Arabského poloostrova by ale podle amerického Centra pro varování před tajfuny měl bouři nad pevninou postupně oslabit.

Muže voda uvěznila na střeše poničeného auta

Muže voda uvěznila na střeše poničeného auta.

FOTO: Reuters

Ománu se cyklon vyhnul

Naopak se nenaplnily obavy, že bouře bude pustošit i sousední Omán, kde prý byl nakonec dopad bouře zanedbatelný.

V pondělí si bouře vyžádala přinejmenším jednoho mrtvého a přes 200 zraněných na jemenském ostrově Sokotra v Arabském moři. Způsobila zde také značné škody – zničeno bylo přinejmenším 80 domů.

Tropická bouře Chapala zasáhla Jemen

Tropická bouře Chapala zasáhla Jemen

FOTO: Mohammed Bazahier, ČTK/AP