Podezřelý předmět na chodníku před hotelem Le Méridien, který leží asi jen kilometr a půl od známých pyramid v Gíze, objevili příslušníci soukromé ochranky. Při pokusu bombu zneškodnit pak utrpěli zranění dva z nich a také dva přivolaní policisté. Stav jednoho z policistů je vážný.

V prohlášení uveřejněném na sociálních sítích se k nastražení bomby přihlásil Islámský stát, který uvedl, že chtěl potrestat „odpadlíky sloužící u policie”.

Islamisté zaútočili v pátek na příslušníky egyptské policie také na Sinajském poloostrově, kde je jejich aktivista nejvyšší. Při výbuchu bomby u města Aríš zahynul podle ministerstva vnitra jeden policista a tři utrpěli zranění.

Teroristické útoky v Egyptě několik let provádí především skupina Ansar Bajt al-Makdis, která se nedávno přihlásila k IS a přejmenovala se na Sinajskou provincii. Změnou názvu chtěla zdůraznit svou příslušnost k samozvanému chalífátu, který IS na dobytých územích v IrákuSýrii vyhlásil loni v červnu.

Egyptští islamisté jsou nespokojeni s režimem prezidenta Abdala Fattáha Sísího, který se dostal k moci, když předloni svrhl svého předchůdce Muhammada Mursího z Muslimského bratrstva.  Od té doby zabili na stovky osob na Sinaji a další desítky lidí zavraždili v Káhiře i jiných městech.

K vyššímu napětí přispívají v Egyptě probíhající volby, jichž se Muslimské bratrstvo nesmí účastnit.