„Někteří polní velitelé začínají kontaktovat jednotky syrské armády a navrhují lokální příměří a rozhovory. Po ruských náletech nejsou hlavní jednotky teroristických skupin složených z nejlépe vycvičených bojovníků bojeschopné. Zásobovací trasy těchto skupin byly přerušeny. Teroristům dochází munice, zbraně a pohonné hmoty,” řekl generál. Neupřesnil ale, o jaké jde skupiny a v kterých oblastech.

Mnozí bojovníci se prý dali na útěk do Jordánska a do Turecka. Skupiny prý byly nuceny vytvořit komanda, která mají zabránit dezercím.

„Najímají mladíky od 12 let. Tito branci masivně odhazují zbraně a ze strachu opouštějí pozice. Víme, že velitelé v provincii Halab sestavili z nejoddanějších bojovníků komanda, která mají nováčkům zabránit v útěku,” řekl Kartapolov.

Asad prý jednat chce

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že ruská letadla bombardovala most přes Eufrat, přes nějž vedla hlavní zásobovací trasa Islámského státu (IS) z Iráku do Sýrie. Most je podle něj nyní nepoužitelný.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že syrské vedení musí začít jednat s tou částí opozice, která je dialogu otevřená. Prezident Bašár Asad prý s ní jednat chce.

Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová prohlásila, že jestliže se Rusku podaří zapojit syrský režim do dohody o přechodném období, bude to dobré: „Myslím, že jsme se z vývoje v Iráku poučili, že je třeba zajistit, aby politický proces a přechodné období přinesly nejenom bezpečnost, ale také zapojení všech částí společnosti.”