Hlavní obsah

Rusko počítá v Sýrii s kombinovanou základnou pro námořní, vzdušné, ale i pozemní síly

Moskva
Aktualizováno

Budoucnost ruských vojenských sil v Sýrii naznačil v rozhovoru pro ruský bulvární deník Komsomolská pravda člen generálního štábu a náčelník ruského Hlavního operativního řízení Andrej Kartapolov. Počítá s tím, že by v zemi byla velká základna, kterou by využívaly vzdušné, námořní, ale i pozemní jednoty.

Foto: ČTK/AP

Rozrůstání ruské základny v Sýrii

Článek

Na dotaz, zda má nyní Rusko v Sýrii dvě základny, leteckou v Látakíji a námořní v přístavu Tartus, odpověděl: „Já bych především hovořil o ustavení jedné ruské vojenské základny. Bude to jedna báze, která v sobě bude zahrnovat několik složek - námořní, leteckou a pozemní.“

Je to poprvé, kdy Rusko mluví o pozemních jednotkách v Sýrii. Kartapolov však ihned dodal: „Naše pozemní síly se nebudou účastnit pozemních operací.“

Generál v rozsáhlém rozhovoru naznačil i možné zapojení ruských lodí ve Středozemním moři do akcí nad Sýrií. Na dotaz, zda lodě Černomořské flotily, které tam nyní působí (v rámci cvičení), mohou být nasazeny ve válce, odpověděl: „Bezpochyby.“ Zdůraznil, že jejich úkolem je především zajišťovat logistiku a také poskytovat protivzdušnou ochranu ruským základnám. Připustil však, že by své rakety mohly vypálit na pozice Islámského státu.

Popřel přitom, že by při prvním útoku střelami s plochou dráhou letu z Kaspického moře čtyři nedoletěly, jak uvedly západní zdroje: „Pentagon si může tvrdit, co chce. Všechny naše rakety zasáhly cíle.“

Americké nálety jsou imitace

Zkritizoval i americké nálety jako neúčinné a předstírané: „Je to imitace úderů.“ Proto se podle něj nepodařilo IS dostatečně oslabit.

Odmítl také ideu, že za Islámský stát bojují bosí bandité vyzbrojení „jen automaty a kinžály”. Zdůraznil, že v jeho řadách působí mnoho iráckých důstojníků z dob Saddáma Husajna a že má moderní výzbroj, zejména americkou dodanou Iráku, které se loni zmocnil. Jmenoval nejen obrněné transportéry a dělostřelecké systémy, ale i tanky M1 Abrams. V této souvislosti zmínil to, že mohou mít protiletadlové rakety. Nemusí podle něj přitom jít jen o ruční střely Stinger, které se dají použít jen proti strojům letícím v nižší letové hladině.

Popřel, že by Rusko plánovalo útočit na Islámský stát v Iráku, i když iráčtí šíitští poslanci dali najevo, že by si to přáli. „Působíme v Sýrii, protože se na nás obrátil syrský prezident s prosbou o pomoc v boji s IS na území jeho země. Jestli se na nás stejně obrátí irácké vedení, budeme čekat na rozhodnutí naší vlády,“ řekl Kartapolov. Zdůraznil přitom, že Sýrie dlouholetým partnerem a přítelem Ruska.

Umírněná opozice neexistuje

Kriticky se vyjádřil k termínu umírněná opozice, o které často hovoří Západ: „Žádali jsme, aby nám ukázali tu umírněnou opozici. My takovou v Sýrii nevidíme. Můžeme ji nazývat umírněnou opozicí nebo neumírněnou, ale je umírněný jakýkoli člověk, který bojuje se zbraní v ruce proti vládě?“

Zkritizoval i stávající politiku vůči Sýrii, kdy se různým skupinám v zemi poskytuje podpora, což jen zhoršuje situaci v zemi: „Mnohým jednotkám Islámského státu dodávají zbraně různé země, jedny jednotky podporuje jedna vláda, druhé druhá. Všichni poskytují peníze a zbraně. Vznikají tam banditské skupiny, které loupí a vymezují si sféry vlivu. A když se blíží další dodávka, zdůrazňují, že právě oni jsou nejaktivnější v boji proti Asadovu režimu. Když dostanou peníze, začnou je používat pro své účely.“

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám