Evropa podle syrského prezidenta nenastavila funkční imigrační pravidla a nutí tak uprchlíky vydávat se na nebezpečnou cestu přes moře.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Všichni truchlíme nad těmi nevinnými oběťmi, ale má snad jeden život ztracený na moři větší cenu než životy těch, kdo zemřeli v Sýrii? Jak se může někdo rozhořčovat utopeným dítětem a mlčet ke smrti tisíců dětí, starých lidí, žen a mužů zabitých teroristy v Sýrii? Tento dvojí metr Evropy je nepřijatelný. Je třeba poukázat na principy Evropy, která stále podporuje terorismus, chrání teroristy, nazývá je umírněnými a rozlišuje mezi nimi jednotlivé skupiny, zatímco ve skutečnosti jsou to vše teroristické skupiny bojující v Sýrii.“

Slovem teroristé Asad označuje veškerou ozbrojenou opozici, která se ho snaží odstavit od moci. Pokud prý má Západ obavy z uprchlíků, měl by tyto „teroristy přestat podporovat“.

Podle Asada za válku ani za ustavení radikálních skupin v Sýrii nemůže jeho vláda, jak prý tvrdí Západ. Uskupení islámských extremistů se podle jeho názoru vytvořila s podporou západních zemí. „Dokud budou pokračovat v této propagandě, do té doby budou uprchlíci přibývat.“

Zkritizoval především Turecko, které podle něj nejvíc přispělo k výraznému posílení dvou hlavních vzbouřeneckých skupin – Islámského státu a Fronty an-Nusra napojené na Al-Káidu.

„Neúčinné nálety“

Asad se kriticky vyjádřil i k náletům Američany vedené koalice na Islámský stát, které ho nedokázaly zastavit. Popřel ale zprávy, že by měl o amerických akcích podrobnější informace.

„Není tu ani nejmenší koordinace nebo kontakt mezi syrskou vládou a americkou armádou. Ani přes třetí stranu včetně Iráčanů.“ Ocenil ale, že zatím nedošlo ke vzájemnému střetu mezi koaličními letci a syrskou armádou při útocích na radikály.

Podle prezidenta je Damašek připravený spolupracovat se Západem i Saúdskou Arábií a podílet se na „skutečné protiteroristické koalici“.

Snížil i význam mírových snah Íránu: „Není tu žádná íránská iniciativa, spíš jen nápady nebo principy pro íránskou iniciativu postavenou na základě svrchovanosti Sýrie a boji proti terorismu.“

V boji proti teroristům, k nimž Damašek řadí také neislamistickou opozici, je však podle prezidenta Írán významným partnerem, který poskytuje „politickou, ekonomickou a vojenskou“ podporu včetně poradců, ale ne vojáky.

Odstoupit pod tlakem odmítá

K zahraničním snahám a tlakům na své odstoupení uvedl, že jim nehodlá ustupovat.

„Prezident se dostává k moci díky hlasům získaným ve volbách a odchází, pokud si to lidé přejí, a ne na základě názoru USA, Rady bezpečnosti OSN nebo komuniké ze Ženevy,“ prohlásil.

Možnosti, jak pohnout zablokovanou situací ve válečné Sýrii, nastínil v úterý ruský prezident Vladimir Putin. Ten mluvil o variantě předčasných voleb, do kterých by se mohla zapojit umírněná opozice.

Putin ale zdůraznil, že Moskva bude Asadově Sýrii dál pomáhat.

Asad byl v roce 2014 znovuzvolen většinou 88,7 procenta. Opozice volby neuznává, protože se konaly jen v oblastech, které má vláda pod kontrolou.

Prezident Rusko označil za „nezávislý stát a nestranného prostředníka mezi syrskými skupinami“.

Vyjádřil se také k otázce Kurdů. Řekl, že tento problém je Damašek ochoten řešit, až se podaří skoncovat s teroristickou hrozbou. Kurdové se v Sýrii podílejí na boji proti IS zejména na severu a východě státu, což jsou oblasti obývané hlavně kurdským obyvatelstvem.