Zainab Abbasová sice osudnou plavbu přežila, ale přišla při ní o dvě děti. Uvedla, že loď byla přeplněná a neměla dostatek záchranných vest pro všechny pasažéry.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

"Ano, by to pašerák. Přetíženou loď řídil strašně rychle, '' řekla v rozhovoru Zainab. Popisovala, jak se Kurdího snažila donutit, aby plul pomaleji. Bezvýsledně. „Měla jsem pocit, že se snad zbláznil,“ dodala. Přitom to byla jeho první plavba a on neměl žádné zkušenosti s řízením plavidla, dodala.

Ajlan Kurdi a jeho straší bratr Galip

Ajlan Kurdi a jeho straší bratr Galip. Oba při plavbě zemřeli

FOTO: Reuters

Poté, co se loď převrhla a on při neštěstí přišel nejen o Ajlana, ale i o druhého syna a manželku, prosil Zainu, aby pomlčela o tom, že měl loď na starosti, a dokonce jí nabízel, že jí vrátí peníze. To ale Zaina odmítla s tím, že jí peníze děti nevrátí. Při osudné plavbě přišla o jedenáctiletou Kainab a devítiletého Hajdara.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Zdrcený Kurdi čeká před márnicí na výdej těl svých nejbližších. Záběry z 4. září. Zdroj: Reuters

Kurdí podle ní médiím lže, když tvrdí, že se řízení lodě ujal jen proto, že kapitán uprostřed velkých vln zpanikařil a vyskočil do vody, a tak ho spolu s dalšími uprchlíky nechal na pospas osudu.

Zoufalá Abdulláh Kurdi, jehož rodina se utopila při cestě do Řecka

Zoufalý Abdulláh Kurdí, jehož rodina se utopila při cestě do Řecka. Ve skutečnosti byl prý převaděčem.

FOTO: Murad Sezer, Reuters

Kurdí obvinění Abbásové odmítá a tvrdí, že nechápe, proč se ho snaží žena poškodit.  "Nechápu. Určitě je to proto, že i ona ztratila své děti," řekl.

Jenže slova Abbasové potvrzují také manželé Džavádovi z Iráku. Také oni uvedli, že Kurdí loď řídil od jejího vyplutí a celou plavbu organizoval. I je prý Kurdí po nehodě žádal, aby o jeho skutečné roli pomlčeli.