„Chtějí, aby se k nim ženy přidaly. Vidí je jako základní kameny nového státu a chtějí občany,” řekla BBC expertka Katherine Brownová z londýnské King's College. „Je zajímavé, že lidé mají spojený IS s kultem smrti, ale to je přesný opak toho, co se IS snaží vytvořit, tedy nový stát. A hrozně chce, aby se ženy staly součástí jeho utopistického úsilí,” připomněla.

Islámský stát zaujímá vůči ženám dvojí postoj. S těmi, které považuje za kacířky, nakládá jako s podlidmi, jako se zbožím, se kterým lze obchodovat a darovat za odměnu bojovníkům. Šokující záběry z novodobého trhu se sexuálními otroky v iráckém Mosulu ukazují bojovníky IS, jak diskutují o cenách za loni zajaté jezídské dívky, z nichž mnoho je nezletilých.

Na druhé straně má ale IS velké plány s muslimskými ženami, které imigrují na jeho území. Při budování takzvaného chalífátu by měly hrát klíčovou roli.

Romantika záhy končí

Po internetu kolují vzkazy v různých jazycích vyzývající muslimy, aby opustili svůj bezpečný, ale sporný život na Západě a přišli do chalífátu. Většina lidí tento apel ignoruje, nicméně rostoucí množství žen na něj reaguje. Některé jsou jako britské dívky z východního Londýna, které se chtěly stát džihádistickými nevěstami - vdát se za bojovníka, který jim dá postavení.

„Je v tom kus romantiky,” soudí bývalý bojovník Al-Káidy Aimed Deen. Varuje ale, že sen může skončit i tragédií. „Délka života islamistického bojovníka je nanejvýš měsíc nebo dva. Takže se stane to, že žena se za něj vdá, on zemře a ona čtyři měsíce a deset dní truchlí. Pokud je těhotná, tak možná víc. Pak si vezme někoho jiného, bude další manžel-mučedník, další čtyři měsíce smutku a celý proces začne nanovo. To není šťastný život, to je bída.”

Ženy dohlížejí na dodržování šaríi 

Oproti Tálibánu a Al-Káidě umožnil IS mnoha západním ženám hrát prominentní veřejnou roli na sociálních sítích. Nejznámější z nich je asi dvacetiletá Aqsa Mahmoudová z města Glasgow. Je známá svými radami ženám uvažujícím o tom, že opustí svou rodinu v Británii.

„Na rozdíl od Al-Káidy se IS snaží vytvořit stabilní společnost s kořeny. Přivádí rodiny z muslimského světa, nejen z Evropy nebo z USA, ale také ze střední Asie,” dodává Aimed Deen.

I když většina žen ze Západu skončí jako manželky bojovníků a nezúčastní se bitev, některým se i touha po zbrani splní. Stanou součástí čistě ženské jednotky dohlížející na striktní dodržování islámského práva ve městě Rakka a Mosul.  „Jsou proslulé tím, že tvrdě trestají. Například bijí a bičují ty, které nenosí správné oblečení,” říká Brownová. Jsou také známé tím, že ženám, které kojí na veřejnosti, dávají prsa do čelistí pastí na zvířata.