Dva tisíce let starý chrám se nachází v komplexu antických ruin, poničen byl už dříve při střetu syrských vládních vojsk s rebely. Ve starověku byl zasvěcen semitskému bohu Baalovi, podle kterého nesl aramejský název Baal Šamín (Pán nebes).

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Památku radikálové zničili podle Syrské organizace ochránců lidských práv (SOHR) před měsícem, úřady ale tvrdí, že ji vyhodili do povětří v neděli. Oba zdroje vycházejí ze svědectví obyvatel, kteří ve městě zůstali.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Boji zdevastovaná Palmýra

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nacházejí na jihozápadě města.

V pátek byly zveřejněny fotografie z iráckého města Karjatín, kde IS zničil 1500 let starý křesťanský klášter Mar Elian. Se zemí ho srovnaly buldozery.

Buldozer ničí 1500 let starý klášter

Buldozer ničí 1500 let starý klášter.

FOTO: Uncredited, ČTK/AP