„Teď spolu se Spojenými státy cvičíme a vyzbrojujeme syrskou umírněnou opozici a brzy také všichni společně zahájíme plnou bitvu proti Islámskému státu,” řekl turecký ministr.

Çavuşoglu státní televizi TRT sdělil, že Ankara otevřela své základny pro americkou techniku, zejména základnu Incirlik, která leží u Adany na jihu Turecka.

Americký transportní letoun C-5 Galaxy v Turecku

Americký transportní letoun C-5 Galaxy v Turecku

FOTO: Emrah Gurel, ČTK/AP

Turecko dalo v červenci Spojeným státům k dispozici pro operace proti IS několik svých vojenských základen. Obě strany se také dohodly, že společně poskytnou leteckou podporu syrským opozičním oddílům, které američtí vojáci v Turecku cvičí.

Mají zabezpečit asi sto kilometrů dlouhou a čtyřicet kilometrů širokou zónu na syrsko-turecké hranici. Bojovníci Islámského státu (IS) by z ní měli být vytlačeni a měla by sloužit i jako bezpečný průchod pro syrské uprchlíky.

Útoky na Kurdy neustávají

Turci však využívají náletů i k útokům na Kurdy, jejichž Stranu pracujících Kurdistánu (PKK) obviňují z terorismu.

Americký C-17 Globemaster na turecké základně Incirlik

Americký C-17 Globemaster na turecké základně Incirlik

FOTO: Emrah Gurel, ČTK/AP

Agentura Reuters ve středu poznamenala, že plány se pro americko-tureckou koalici zatím nevyvíjejí dobře. Spojené státy přiznaly, že skupina prvních čerstvě vycvičených lidí padla zřejmě v severní Sýrii do zajetí fronty An-Nusra, která se hlásí k teroristické síti Al-Káida.

První skupina opozičních bojovníků čítala asi 60 lidí. Podle mluvčí Pentagonu má ministerstvo informaci, že nejméně pět z těchto lidí je v zajetí.

Syrská vláda ve středu zopakovala, že každá vojenská akce na jejím území, která s ní nebude koordinována, představuje porušení státní suverenity.