Mluvčí aliance vzbouřenců Issám Rajjas řekl, že letecká základna byla „osvobozena“.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Velitel jarmúcké armády Bašár Zubí, která je součástí povstalecké aliance, řekl, že základna ještě do rukou rebelů nepadla, ale že se tak stane do soumraku. Dodal, že jeho bojovníci sestřelili protileteckými děly stíhačku syrské armády. Zveřejnili i video, které má ukazovat pád stroje. Údajně poslali k zemi Mig-23.

Je to další úspěch poslední skupiny odpůrců Bašára Asada, ve které nejsou islámští radikálové.

Masakr drúzů

Postupuje ale i radikální Fronta an-Nusra. Na severozápadě provincie Idlíb zabila ve středu dvacet drúzů, což je etnicko-náboženská skupina, kterou nutí ke konverzi k sunnitskému islámu. K masakru se uchýlila, když se drúzové bránili konfiskaci úřední budovy ve vesnici Kalb Lauzi, uvedla AP.

Bojovníci zastřelili jednoho vesničana, obyvatelé se pak zmocnili pušky jednoho z útočníků a zabili ho. Fronta an-Nusra přivolala posily. Palba zabila dvacet lidí v oblasti, kterou bojovníci znesvětili, když zničili chrámy a vykopali hroby.

Syrská agentura SANA zprávu popsala jako masakr, při němž padlo 30 lidí včetně jedné pětičlenné rodiny. Radikálové podle ní mnoho domů vypálili.