Afri, známý též pod jménem Abdu Rahmán Mustafa Muhammad, měl být zabit v severoiráckém městě Tal Afar. Podle armádního mluvčího zemřel během setkání s desítkami bojovníků radikálního hnutí, které probíhalo v jedné mešitě.

Spojené státy, které stojí v čele koalice spojenců proti Islámskému státu v Iráku i Sýrii, zatím zprávu nepotvrdily.

Afri byl prvním zástupcem šéfa Islámského státu Abú Bakra Bagdádího, který byl podle Iráčanů před několika týdny vážně zraněn a není schopen plnit své každodenní úkoly. Spekulovalo se, že Afri, který byl spojkou mezi Bagdádím a místními veliteli, jeho úlohu převzal.

Bojovníci Islámského státu

Bojovníci Islámského státu

FOTO: Profimedia.cz

„Je to dobrý řečník s velkým charismatem, v organizaci je dobře znám. Řekl bych, že je chytřejší a důležitější než Bagdádí. Bagdádí je důležitý symbolicky a kvůli médiím, ale ve skutečnosti rozhoduje on, když je Bagdádí zraněn. Až Bagdádí umře, stane se vůdcem,“ řekl o něm poradce irácké vlády Híšam Hašími.

Afri kdysi v Tal Afaru učil fyziku a publikoval desítky knih a studií týkajících se také náboženství. Podle Newsweeku má zkušenosti z bojů už z dřívějších let, kdy působil v řadách Al-Káidy v Iráku. Šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin ho údajně prosazoval do čela organizace. Setkat s ním se mohl už dříve v Afghánistánu, Afri se tam podle Hašímiho vydal už v roce 1998.