Davutoglu po návratu do turecké pohraniční Şanliurfy řekl, že „přiváží pozdrav od šáha Sulajmána, vůdce turecké obrody”. „Naše rudá vlajka nad ním bude vlát navždy,” řekl.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Nedělní Davutogluova cesta se nesla ve vojenském duchu. Doprovázely ho obrněné vozy, které ze vzduchu chránily vrtulníky.

Syrská agentura SANA oznámila, že návštěva vykonaná bez souhlasu syrské vlády je považována za „zřejmou agresi vůči svrchovanému státu a za porušení veškerého práva a dohod”.

Turecký ministr Ahmet Davutoglu se díváli alekohledem na syrské území

Turecký ministr Ahmet Davutoglu pozoruje dalekohledem syrské území.

FOTO: Reuters

Šáhova hrobka je podle dohody z roku 1921 považována za tureckou enklávu v Sýrii. Letos v únoru Turecko poslalo do severní Sýrie několik stovek vojáků s úkolem přesunout hrobku blíž k hranici. Hrobka se do té doby nacházela na území, na které se rozšířily boje. Teď je Sulajmánův hrob asi 250 metrů od hranice v provincii Halab.

Turecký premiér Davutoglu na oficiálním snímku pózuje s dalšími tureckými představiteli a vojáky před hrobkou šáha Sulajmána na syrském území.

Turecký premiér Davutoglu na oficiálním snímku pózuje s dalšími tureckými představiteli a vojáky před hrobkou šáha Sulajmána na syrském území.

FOTO: Reuters

Damašek sice uznává dohodu o enklávě, ale při přesunu hrobky Turecko jen oznámilo svůj úmysl na syrském konzulátu v Istanbulu a nepočkalo na svolení syrských úřadů. Ankara k operaci použila tanky i bezpilotní letadla. [celá zpráva]

Šáh Sulajmán žil v letech 1178–1236. Jeho vnukem byl Osman I., považovaný za zakladatele osmanské říše. Její vznik se datuje do roku 1299, kdy Osman vyhlásil nezávislost emirátu založeného v severozápadní Anatolii. Osmanská říše zanikla až po první světové válce v roce 1922.