„Toto je vláda zcela postrádající odpovědnost, stabilitu a šanci vládnout,“ řekl izraelskému armádnímu rozhlasu Herzog a dodal: „Nemám zájem sloužit jako páté kolo, odzátkovač, nebo ucpávač děr Bibi Netanjahua. Mám zájem nahradit Netanjahua a záměr vést bojovnou opozici.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jeho vyjádření se čekalo, už ráno zveřejnil na svém facebookovém profilu video s vyjádřením: „Nemáme v úmyslu zachránit Netanjahua před jámou, kterou si sám vykopal. Nebudeme nástrojem spásy Benjamina Netanjahua, a pokud si myslí, že mi může mávat před nosem určitým portfoliem, tak je na omylu.“

 Netanjahu chtěl silnější vládu

Netanjahu přitom ve středu dal jasně najevo, že by chtěl koalici rozšířit a vytvořit vládu národní jednoty, i když už měl majoritu 61 hlasů: „Více než 61 je lepší číslo.“ Netanjahu přitom stále neobsadil klíčový post ministra zahraničních věcí, které chtěl nabídnout Herzogovi.

S informací, že Netanjahu stále čeká, že by se do nové vládní koalice mohl zapojit i Sionistický svaz, přišel ráno prezidentův poradce Nir Hefec: ”Chápu to tak, že ponechat si ministerstvo zahraničí je premiérův záměr, protože chce mít k dispozici prostor pro případné rozšíření vlády v budoucnosti.” Na dotaz, zda Netanjahu doufá, že ještě přesvědčí Herzoga, pak odpověděl: ”Ano.” To mu však nevyšlo.

Natejnahuův plán na posílení pozic vyvoláním předčasných voleb, protože nechtěl vládnout s centristy, tak selhal. Politolog Amoc Asa-El z liberálního Institutu Šalom Hartman komentoval koalici slovy: „Je těžké říci, jak dlouho vydrží, ale moc životaschopná není.

Kromě Netanjahuovy pravicové strany Likud a strany Židovský domov se budou na vládě podílet ještě středopravicová strana Kulanu, ultrakonzervativní náboženská strana Šas a blok Jednotný judaismus tóry. V takové konstelaci se jakékoli pokroky v mírovém procesu s Palestinci dají považovat za předem vyloučené, poznamenala tisková agentura DPA.

Schválili další výstavbu

Izrael schválil výstavbu dalších 900 nových domovů pro židovské osadníky na okupovaných územích ve východním Jeruzalémě. Oznámila to ve čtvrtek izraelská mírová organizace Peace Now.

Stavět se má v Židy obývané čtvrti východního Jeruzaléma Ramat Šlomo.