Saúdská Arábie už soustřeďuje na hranicích s Jemenem dělostřelectvo.

Hádí v dopise žádá, aby Rada bezpečnosti přijala rezoluci umožňující „ze strany ochotných zemí okamžitou podporu legitimní vládě všemi prostředky a opatřeními, které by vedli k zastrašení agrese Húsíů“.

S podobnou žádostí o intervenci se už v úterý Hádí obrátil na země z Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu. [celá zpráva]

Tanky milice Odporu jižního lidu, která je věrná jemenskému prezidentovi Mansúrovi Hádímu.

Tanky milice Odporu jižního lidu, která je věrná jemenskému prezidentovi Mansúrovi Hádímu.

FOTO: Reuters

Vzbouřenci z kmene Húsíů tento týden ovládli dvě města na cestě z metropole Saná do přístavu Aden, kam uprchl Hádí. V úterý milice Húsíů a jednotky věrné bývalému prezidentovi Alímu Abdulláhovi Sálihovi vstoupily do města Dali a přístavu Mukka. Húsíje podporuje šíitský Írán.

Už v pondělí byl bombardován palác v Adenu, kde sídlí Hádí. V neděli vzbouřenci ovládli Taíz. [celá zpráva]

Milici věrná jemenskému prezidentovi Hádímu na hlídce v Adenu

Milice věrné jemenskému prezidentovi Hádímu na hlídce v Adenu

FOTO: Reuters

Saúdská Arábie přesouvá zbraně

Saúdská Arábie přesouvá těžkou výzbroj včetně dělostřelectva k hranicím s Jemenem, oznámila ve středu agentura Reuters s odvoláním na americké armádní zdroje. Na hranicích je podle nich soustředěno značné množství zbraní. Nelze vyloučit, že Rijád se chystá k leteckým úderům na obranu Hádího vlády, pokud rebelové zaútočí na přístav Aden.

Milicionáři z Odporu jižního lidu u letiště Anad

Milicionáři z Odporu jižního lidu u letiště Anad

FOTO: Reuters

Americké zpravodajské služby mají podle agentury Reuters o saúdských manévrech informace, přesné zprávy o počtech jednotek a místech jejich dislokace ale k dispozici nejsou. Saúdská Arábie sdílí s Jemenem hranici dlouhou 1800 kilometrů, která není dostatečně střežena.

Saúdská Arábie v pondělí ohlásila, že by mohla intervenovat. „Pokud tato záležitost nebude vyřešena mírovou cestou, přijmeme nezbytná opatření na ochranu před agresí,“ prohlásil saúdskoarabský ministr zahraničí Saúd al-Faisal. Rijád se obává rozpínavosti Teheránu.