Na tuto skutečnost podle serveru Ynetnews upozornil izraelský ministr obrany Moše Jaalon zástupce členských zemí NATO, jehož součástí je také Turecko. Podle Jaalona hraje Turecko cynickou hru.

Hamás údajně v roce 2013 reorganizoval své složky a rozšířil ty, které působí v Turecku. Velí jim Sálih Arúrí, který byl po věznění v Izraeli vyhoštěn a žije v Turecku. Jeho podřízenými je dalších asi 20 lidí, které Izrael propustil v rámci výměny vězňů za uneseného vojáka Gilada Šalita.

Z Turecka se vracejí přes Sýrii

Istanbulská skupina hledá nové členy mezi Palestinci, kteří studují v Turecku, Jordánsku, Sýrii a dalších zemích. Vybraní jsou pak posláni do Istanbulu a tam jsou po bezpečnostní prověrce zařazeni do výcviku. Tábory jsou mimo město a turecká tajná služba o nich dobře ví.

Každoročně výcvikem projde několik set lidí. Naučí se zacházet s lehkými zbraněmi, vyrábět nálože a útočit ze zálohy. Další výcvik je pro ně připravený v Sýrii a po něm se vracejí na Západní břeh Jordánu, kde zakládají buňky připravené útočit.

Loni v létě bylo 93 z těchto aktivistů zatčeno. Plánovali prý útoky na vedení palestinské samosprávy s cílem svrhnout vládu.

V Turecku byli připraveni také únosci tří izraelských mladíků, po jejichž zavraždění na Západním břehu loni začaly boje v pásmu Gazy. Zahynulo při nich přes 2000 Palestinců a více než 70 Izraelců.

Hamás je v Izraeli a v USA řazen k teroristickým organizacím a jeho ozbrojená složka Kásam je na teroristickém seznamu i v Evropské unii.
USA údajně nedávno požádaly tureckou vládu, aby vojenské aktivity Hamásu na tureckém území netrpěla s tím, že Turecko je členem NATO a že většina členů Aliance považuje Hamás za teroristickou organizaci. Turecko na to nereagovalo.