Islámský stát zajal pilota Maáze Kasásbu v prosinci, když se jeho stroj zřítil nad severem Sýrie. Na protest proti účasti Jordánska v koalici bojující proti radikálům byl pilot upálen v kleci. [celá zpráva]

Tento čin, zaznamenaný na videu, kritizovalo mnoho islámských duchovních jako čin odporující víře muslimů. Patřil k nim i saúdskoarabský klerik, který působil v řadách IS a svou kritiku vyjádřil v syrském městě Al-Báb na setkání náboženských představitelů Islámského státu. Řekl tam, že osoby zodpovědné za tuto vraždu by měly být souzeny.

Syrští ochránci lidských práv, kteří situaci v Sýrii sledují z exilu, v pátek oznámili, že duchovnímu hrozí smrt.

Znalci islámu upozorňují, že mrzačení lidí je zapovězeno, a to i ve válce. Islámský stát ale vydal vlastní náboženský edikt, který upálení povoluje.

K pietě se připojila i královna

V Ammánu se v pátek po poledních modlitbách konala manifestace za Kasásbu. K několika tisícům lidí, kteří se sešli před mešitou Al-Husajní v centru města, se připojila i královna Ranja. Lidé nesli jordánské vlajky a fotografie Kasásby. Všichni jsme Maázové, všichni jsme Jordánci. Ano trestu, ano zničení terorismu, stálo na transparentech.

Královna Ranja s portrétem zabitého pilota.

Královna Ranja s portrétem zabitého pilota

FOTO: Muhammad Hamed, Reuters

"Přišli jsme vyjádřit rozhořčení nad smrtí našeho hrdinského pilota," řekl jeden z účastníků. Královna je populární členkou královské rodiny.

V listopadu vyzvala občany arabských zemí, aby neponechávali prostor radikálům. Řekla, že činnost IS poškozuje pověst Blízkého východu a islámu. "Největším darem pro IS je naše mlčení, stáváme se spojenci jejich úspěchu," řekla Ranja.