Ministerský předseda prohlásil, že o situaci jedná s vůdci zemí v blízkovýchodním regionu. Japonsko vyslalo do jordánské metropole Ammánu třicetičlenný krizový tým, který je pověřen shromažďováním informací o tom, kde by mohli být rukojmí drženi.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Bojujeme s časem. Uděláme všechno a použijeme veškeré diplomatické prostředky, které máme, abychom dosáhli propuštění rukojmích,“ řekl podle agentury AP Abe. Současně zopakoval úterní prohlášení, že Japonsko ”neustoupí před hrozbami teroristů”.

Video

Japonští rukojmí v zajetí Islámského státu

Abe řekl, že jednal s vůdci v regionu. „Setkal jsem se s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a požádal jsem ho o spolupráci," uvedl. Se stejnou žádostí se v telefonických rozhovorech obrátil i na vůdce Egypta, Jordánska a Turecka. V Jordánsku osobně jedná tajemník ministra zahraničí Jasuhide Nakajama.

Psychologický boj

Abe ani další japonští představitelé se nevyjádřili, zda je země vycházejícího slunce ochotna za rukojmí zaplatit výkupné.

Jak napsala agentura AP, japonský premiér čelí těžkému rozhodnutí, zda otevřeně zaplatit teroristům, nebo požádat některého spojence, například USA, aby se pokusil o riskantní záchrannou akci na syrském území.

Japonská televizní stanice NHK oznámila, že navázala písemný kontakt s "mluvčím IS", který se jménem organizace "de facto k činům přihlásil" a k výkupnému dodal: ”Nejde o to, že bychom potřebovali peníze. Nejde o ekonomický boj, ale o boj psychologický."

Video s rukojmími se v úterý objevilo na internetu. Japonci Kendži Goto (47) a Haruna Jukawa (42) v oranžových kombinézách před kamerou klečí spoutaní po boku ozbrojeného muže, který má na hlavě černou kuklu. Podobně vypadala videa se západními rukojmími, které IS v minulých měsících zabil. [celá zpráva]
Extremisté sdělili, že chtějí do 72 hodin výkupné 200 miliónů dolarů (zhruba 4,8 miliardy korun), jinak rukojmí usmrtí. Japonský vládní mluvčí Jošihide Suga uvedl, že Japonsko považuje videozáznam za autentický.