Hizballáh stejně jako Írán zasahuje do bojů v Sýrii na straně tamní vlády. Izrael nedělní útok vysvětlil jako likvidaci lidí, kteří plánovali útoky proti izraelským cílům.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Palba z izraelského vrtulníku zasáhla skupinu v době, kdy prováděla inspekci v jedné z vesnic nedaleko hranice izraelského okupačního pásma. Na zásahu se podle izraelských zdrojů podílely i bezpilotní letouny.

Agentuta AFP v pondělí získala od svého zdroje v Hizballáhu informaci, že mezi mrtvými je i šest íránských vojáků, mezi nimiž byli také důstojníci. „Jeli v konvoji tří automobilů," sdělil zdroj.

Revoluční gardy na své internetové stránce oznámily, že mezi mrtvými je generál Mohammad Alí Alláhdadí. Útok je zde připsán „vrtulníku, který sionistická vláda vyslala do oblasti Kunajtry".

 

FOTO: David Ryneš, Novinky

Bývalý velitel izraelské vojenské rozvědky Amos Jadlin izraelskému rozhlasu řekl, že Hizballáh bude mít problém nechat takovou akci bez odvety. „Nemyslím si, že to mělo poškodit Hamas. Byla to preventivní operace zaměřená na aktivity na Golanech," řekl. Domnívá se, že Hizballáh neplánuje zaútočit na Izrael z jihu Libanonu, jako tomu bylo v minulosti. Místo toho ale využívá mocenského vakua, které kvůli válce v Sýrii vzniká na Golanech. ”Hizballáh si na Golanech vybudoval pozice a je pro něj jednodušší útočit na Izrael odtud," dodal Jadlin.

Izrael okupuje 1200 čtverečních kilometrů syrských Golanských výšin od války v roce 1967. Židovský stát území anektoval, ale mezinárodní společenství tento krok neuznalo. Sýrie kontroluje na Golanských výšinách asi 510 kilometrů čtverečních, na tomto území však stále častěji operují i oponenti Damašku.