Inzerát nabízí "prvotřídní archeologickou lokalitu" s výhledem na moře a nedaleké jezero. Požadovaná cena je stanovena na 22 miliónů tureckých lir (asi 230 miliónů korun).

Pozemek má rozlohu 33 hektarů a nachází se na něm řada historických pozůstatků nedozírné ceny: amfiteátr z doby několika století před naším letopočtem, podobně starý chrám či pohřebiště z byzantské éry. Většina z nejcennějších pozůstatků se však nachází pod úrovní terénu a je prací pro archeology.

Podle antické legendy bylo město postaveno na počest hrdiny Bargyla, kterého zabil okřídlený kůň Pegasus. V průběhu krétské války na přelomu třetího a druhého století před naším letopočtem zde podle některých historických pramenů našlo útočiště vojsko krále Filipa V. Makedonského.

Kritika archeologů

Podle tureckých médií nejde o první nabídku prodeje cenného naleziště do soukromých rukou. Stát na nákup a udržování míst jako je Bargylia nehodlá vydávat peníze, což kritizují archeologové.

"Soukromé vlastnictví těchto míst je překážkou pro archeologické práce," uvedl podle zpravodajského webu BirGün.net zástupce asociace archeologů Binnut Celebi. Navíc jsou známy případy, kdy stavební uzávěra není pro kupce lokality nepřekonatelným problémem, podotkl server.