Syřanům, kteří museli kvůli násilnostem opustit své domovy, přinášejí velmi nízké teploty značné problémy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Uprchlíci v nouzových táborech trpí velkou zimou. Většina z nich zůstává ve stanech u kamen, aby se udrželi v teple,“ uvedla mluvčí komisařky OSN pro uprchlíky Lisa Abou Khalenová.

„Někteří smetají sníh ze střech stanů, protože se bojí, že by se pod jeho tíhou mohly zhroutit,“ popsala. Jeden ze stanů, využívaný jako škola, už spadl, uvedla BBC.

Zasněžené předměstí Damašku

Zasněžené předměstí Damašku

FOTO: Bassam Khabieh, Reuters

Problémem je nedostatek teplého oblečení. Většina dětí má letní oděvy a některé chodí v žabkách.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Se sněhem se potýkají i uprchlíci v jordánském kempu Zaatari

Zdroj: Reuters

V horách na jihu Libanonu u Ajn Džozu už našli umrzlé – dospělého Syřana a šestiletého hocha. OSN je také znepokojena situací v Jordánsku, kde rozděluje přikrývky navíc. V pásmu Gazy byli evakuováni lidé z pobřeží. Britská charitativní organizace Oxfam se bojí, že po roztátí sněhu budou tábory pod vodou.

Zima zastavila boje

Nicméně „zima je ochránila před bombardováním a boji”, uvedl Ramí Abdar Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna.

Při posledních střetech v Sýrii údajně ve středu nezahynul žádný člověk. Jde o vůbec první den bez obětí za poslední tři roky, informovali syrští aktivisté.

Sníh v Jeruzelémě

Sníh v Jeruzalémě

FOTO: Amir Cohen, Reuters

V prosinci umíralo kvůli bojům průměrně každý den kolem 150 lidí. Celkem si konflikt, který začal v březnu 2011, vyžádal již více než 207 000 obětí.