Mezi 3. a 9. prosincem se podařilo při náletech zabít Abda Basita, který velel vojenským operacím ISIráku, a Hadží Mutaze, který byl klíčovým zástupcem samozvaného chalífy abú Bakra Bagdádího.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Už na konci listopadu se podle Dempseyho podařilo zabít guvernéra Mosúlu Raduína Táliba, který patřil ke střední úrovni velení.

Podle Dempseyho bylo cílem zmíněných náletů omezit schopnost IS vést útoky, zajistit zásobování vlastních jednotek a financovat své operace. Souvisí to podle něj se strategií boje s IS: „Zapadá to do kontextu boje se sítí. Není to země, tvrdí to, ale není tomu tak. Představují síť, takže mají peníze, logistiku a vedení.“

„Narušuje to jejich plánování, řízení a velení,“ řekl Dempsey k útokům a dodal: „Jsou to vysoce hodnotné cíle, vysocí vůdci.“

Oslabená struktura velení IS

Podle dalších představitelů Pentagonu se podařilo během posledních náletů zabít značný počet vyšších a středních velitelů, což podle nich oslabilo strukturu velení IS v Iráku.

Analytik Institutu pro studium válek Ahmad Ali řekl, že poslední útoky ze vzduchu jsou významné. Mutaz byl podle něj jedním „z nejbližších a nejvyšších poradců Bagdádího“. Basit pařil k špičkovým vojenským expertům.

Varoval ale, že Islámský stát už ukázal schopnost nahrazovat padlé velitele a vysoké představitele. Smrt Táliba souvisí s plánem izolovat Mosul a dobýt ho. Součástí této operace je i aktuální útok kurdských pešmergů na Sindžár a Zumar.