Když byli radikálové na seznam v roce 2003 zařazeni, nebylo to na základě zhodnocení činů Hamásu, ale na základě „náznaků pocházejících z médií, internetu“ a taky na základě informací od USAIzraele, což soud považuje za nedostatečné. Obě tyto země vedou Hamás na seznamu teroristických organizací kvůli řadě útoků, které jeho členové podnikli.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Unijní soud ve svém rozhodnutí zdůraznil, že verdikt fakticky „neznamená žádnou podstatnou změnu v hodnocení Hamásu jako teroristické organizace“.

Vyřazení zřejmě bude dočasné, list The Times of Israel píše, že Izraelci byli údajně předem ujištěni, že hnutí bude na seznam znovu zařazeno, jakmile budou nedostatky napraveny. Podle svých stanov je Hamás zavázán zničit Izrael. Jeho příznivci ho ale vnímají jako osvobozenecké hnutí bojující proti izraelské okupaci.

Unie zdůraznila, že na Hamás nadále pohlíží jako na teroristickou skupinu. "Bylo to právní rozhodnutí soudu opírající se o procedurální základy. Prozkoumáme je a učiníme rozhodnutí o vhodném nápravném kroku," uvedla podle agentury Reuters mluvčí ministryně zahraničí EU Maja Kocijančičová.

Zmrazení účtu představitelů Hamásu bude trvat ještě další tři měsíce nebo do ukončení odvolacího řízení.