„ČR jednoznačně podporuje obnovení přímých mírových rozhovorů mezi izraelskou a palestinskou stranou. Výsledkem mírového procesu by měly být dva nezávislé státy – Izrael a Palestina, které budou vedle sebe žít v míru, bezpečí a pokud možno i v prosperitě,“ řekl Sobotka. Praha podle něj nepodporuje žádné jednostranné kroky, které by mohly mírové řešení ohrozit. Švédsko nedávno uznalo nezávislý palestinský stát, což Izrael tvrdě kritizoval a Netanjahu to odsoudil i tentokrát. „Je to velká chyba,“ řekl s tím, že od Palestiny očekává v první řadě uznání židovského státu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Premiéři také hovořili o boji proti Islámskému státu. „Pokládáme ho za velmi nebezpečnou a nelidskou strukturu,“ zdůraznil Sobotka, který potvrdil Netanjahuova slova, že IS znamená hrozbu i pro Evropu. „Islámský stát neznamená riziko jen pro Blízký východ, ale bohužel znamená riziko i pro Evropu, protože do Iráku z Evropy přišla řada muslimů, kteří tam v řadách IS bojují. Tito lidé se možná do Evropy vrátí a pro nás je velmi důležité maximální sdílení informací a zkušeností, které Izraelci mají,“ řekl Sobotka po jednání českým novinářům.

Netanjahu pak za hrozbu označil i Írán a jeho kontroverzní jaderný program a vyzval k uvalení dalších sankcí. „Sankce jsou jediné, co přivede Írán k jednacímu stolu,“ podotkl.

Premiéři ocenili dobré vzájemné vztahy

Český premiér připomněl, že Izrael je nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR na Blízkém východě a šestým nejvýznamnějším příjemcem českého exportu mimo unijní státy. „S potěšením jsme konstatovali, že v uplynulých letech náš vzájemný obchod výrazným způsobem rostl,“ uvedl Sobotka. „Jsem stejně jako pan premiér Netanjahu přesvědčen, že existuje celá řada nových oblastí, kde bychom spolupráci mohli posílit,“ doplnil s tím, že během své návštěvy klade důraz na vědu a výzkum. Izraelský premiér pak Česko označil za „partnera, přítele a spojence“.

Sobotka zdůraznil, že jej v Izraeli doprovází početná delegace ministrů, téměř polovina české vlády. „To potvrzuje důraz, jaký klade ČR na pokračování strategického dialogu s Izraelem,“ dodal.

„Základním cílem dnes bylo podtrhnout fakt, že vztahy mezi ČR a Izraelem, které jsou tradiční, dobré a založené na určité historické zkušenosti a blízkosti, by měly mít co nejvíce pater a vrstev,“ řekl pak Sobotka českým novinářům. „Podepsání konkrétních dohod znamená, že půjdeme cestou mnohovrstevnatých vztahů s Izraelem, že budeme klást důraz nejen na hospodářskou spolupráci, které se výrazně daří, ale chceme jít i cestou spolupráce v oblasti vědy a výzkumu,“ vysvětlil premiér.

Němeček domlouval dovoz léčebného konopí

Právě Společnou deklaraci o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje se svým izraelským kolegou podepsal vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) pak s izraelským ministrem zemědělství Ja'irem Šamirem jednal o možnosti dovozu léčebného konopí do Česka. „Vyjádřil jsem zájem ČR, aby izraelští producenti vstoupili na náš trh a aby svými produkty konkurenčně srazili cenu. Teď jsme závislí na dovozu z jedné evropské země a cena vychází velmi vysoko,“ vysvětlil novinářům Němeček. Kdy by první izraelské konopí mohlo dorazit do Česka, nevěděl. „Míč je teď na izraelské straně,“ dodal.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který se svým kolegou podepsal prohlášení o obranné a vojenské spolupráci, podotkl, že Izrael má zájem o výcvik svých protichemických expertů ve Vyškově a pro české piloty vojenských vrtulníků je podle něj důležitý výcvik v pouštních podmínkách. „To už se v minulosti dělo a jde o to to zintenzivnit,“ uvedl ministr. Důležitá je podle něj spolupráce v kybernetické obraně, v níž je Izrael na špici, zatímco Česko je v této oblasti pozadu, podotkl.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) jednal o spolupráci mezi českými a izraelskými filmaři, ale podepsal také společnou deklaraci s muzeem a památníkem holocaustu Jad Vašem, který by měl navázat těsnější vztahy s lidickým a terezínským památníkem. Premiér i ministři pak Jad Vašem navštívili a uctili oběti nacistického vyvražďování.