Policisté Nizozemku kontrolovali 29. října ve vlaku. Zjistili přitom, že má u sebe falešný pas, upřesnila TEK.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Služba také sdělila, že Maďarsko nezletilou v úterý předalo nizozemským úřadům. Ty dříve oznámily, že tato dívka je nezvěstná a že se zřejmě pokusí připojit k bojovníkům Islámského státuSýrii.

Podle TEK byla podezřelá "v neustálém kontaktu se sociálními sítěmi, na nichž islamističtí extremisté propagují své názory a rekrutují nové bojovníky". Dívka prý také "byla připravena zapojit se do ozbrojeného boje a do teroristických aktivit".

Přesvědčování na sociálních sítích

Bojovníci IS se podle expertů citovaných agenturou Reuters snaží využívat své stoupenkyně k přesvědčování muslimů v Evropě, aby přijeli do Iráku a do Sýrie, kde Islámský stát chce vytvořit chalífát. Tyto ženy ke svému lákání využívají sítě jako je Instagram, Twitter, Ask.fm, VK a Facebook.

Islámský stát vyhlásil chalífát koncem června na částech území Sýrie a Iráku, které v regionu zasaženém válečným konfliktem dobyl a z nichž vyhnal křesťany, šíitské muslimy a další komunity.