„Od začátku povstání v Sýrii zažívají děti hrůzy vězení a mučení, nejprve ze strany Asadovy vlády, teď ze strany Islámského státu,“ uvedl zástupce HRW Fred Abrahams.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Čtyři školáci popsali, jak je únosci opakovaně bili hadicí a elektrickým kabelem a nutili dívat se na videa se stínáním hlav a z útoků radikálů.

Nejhůře se chovali k dětem členů hlavní kurdské politické strany, Demokratické unionistické strany. „Ti trpěli nejvíce. Nařídili jim, ať udají adresy svých rodin, bratranců, strýců, a říkali jim: ‘Až se dostaneme do Kobani, chytíme je a podřízneme’,” popsal jeden 15letý chlapec.

Strážci podle něj zajatce bili přes ruce, záda a chodidla, když se jim znelíbili.

Extremisté chlapce rozdělili do osmi skupin, každá spala v jiné místnosti. Jednoho hocha jednou přistihli ve vedlejším pokoji a on si povzdechl slovy: „Ach, matko.“ Svázali mu za to ruce za záda a přivázali k nim i jednu jeho nohu. Upozornili ho, že příště má volat boha, a ne matku.

Museli se dívat na popravy

Zpočátku jim únosci zakazovali mluvit kurdsky, posléze jim však povolili i několik telefonátů s rodiči. Všichni hoši se museli řádně pětkrát denně modlit a účastnit se intenzivní výuky náboženství, při nichž je učitelé nutili dívat se na to, jak bojovníci Islámského státu vraždí své zajatce a řežou jim hlavy.

Hoši popsali, že jejich únosci byli ze Sýrie, ale i z Jordánska, Libye, Tuniska a Saúdské Arábie. Nejhůře se k nim chovali Syřané.

Radikálové původně na konci května zadrželi skupinu 250 studentů, kteří se do Kobani vraceli ze školních zkoušek ve městě Halab. Všechny dívky propustili, ale 153 chlapců odvedli do školy ve městě Manbidž, vzdáleném zhruba 55 kilometrů jihozápadně od Kobani. Pěti desítkám chlapců se odtamtud podařilo v období od června do září dostat pryč. Patnáct z nich bylo údajně vyměněno za vězněné bojovníky Islámského státu. Na konci září únosci propustili dalších 75 hochů. Posledních 25 se dostalo na svobodu až s koncem října. Nyní jsou údajně stále ještě na cestě do Turecka.

Islámský stát dobývá převážně kurdské město Kobani na turecké hranici od poloviny září.