Britská vláda oznámila přemístění dronů z Afghánistánu do Iráku minulý týden. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Nyní vládní zdroje listu potvrdily, že se počítá i s nasazením v Sýrii. Zprvu mají sloužit k pozorování, ale nevylučuje se ani nasazení v boji. Tuto informaci potvrdilo v úterý stanici BBC ministerstvo obrany.

Británie se už dříve zapojila do bojových akcí proti Islámskému státu, kde podnikla čtyři desítky letů a deset vzdušných úderů. Premiér David Cameron také uvedl, že se v případě potřeby obrátí znovu na parlament s žádostí o schválení operací v Sýrii, kde už operují USA a jejich arabští spojenci.

Islámský stát kontroluje částí obou zemí. V Sýrii ale USA a Británie usilují o svržení režimu prezidenta Bašára Asada, nemají tam však dostatečně silného věrohodného spojence.

Bezpilotní stroje Reaper, které mohou nést dvě laserem naváděné bomby a čtyři střely Hellfire, mají zatím Britové v jihoafhánském Kandaháru. Podle Independentu budou přemístěny do Kuvajtu. Britové je chtějí dál obsluhovat ze základny královského letectva RAF v anglickém Waddingtonu.