Policejní kapitán Umar Muhammad Hanin z irácké provincie Anbár uvedl, že bojovníci Islámského státu jsou připraveni zahájit útok na leteckou základnu Ajn Asad, která je jednou z největších v Iráku. Sunnitští radikálové ovládají skoro celou provincii Anbár, která leží na západě země.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle některých zpráv už vojáci na základně spálili uniformy a jsou připraveni se vzdát, uvedl britský list Daily Telegraph, podle něhož se bojovníci Islámského státu už zmocnili menší základny u města Hít.

Kurdští pešmergové brání most Mully Abdulláha jižně Kirkúku

Kurdští pešmergové brání most Mully Abdulláha jižně od Kirkúku.

FOTO: Reuters

CNN upozorňuje, že obyvatelé Bagdádu si všímají postupu IS a neschopnosti irácké armády i toho, že nálety IS nezlomily.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Nad Kobani přelétávaly stíhačky

V Iráku se Islámskému státu daří postupovat i poté, co mezinárodní koalice zahájila nálety na jeho bojovníky. Zpočátku jej sice vytlačily od dvou největších přehrad, mosulské a hadiské, ale nyní v druhé oblasti Islámský stát postup obnovil.

Ve středu večer americké velení připustilo, že Islámský stát si udržuje v několika oblastech taktické výhody. „Jsou náznaky, že letecké útoky zpomalily postup IS,“ řekl náčelník štábů Martin Dempsey, ale hned dodal: „Bezpečnostní situace na zemi zůstává nestabilní, IS se pokouší získat další území a kurdské milice je drží.“

Dempsey uvedl, že ohrožen je i Bagdád: „Jsou 20 až 25 kilometrů (od bagdádského letiště) a přemohli irácké jednotky.“ To byl důvod nasazení bitevních vrtulníků AH-64 Apache, které jim mají zabránit v obsazení letiště: „Nemůžeme jim to dovolit, letiště potřebujeme."

Iráčané na místě atentátu v Tuz Chhurmatu severně od Bagdádu

Iráčané na místě atentátu v Tuz Churmatu severně od Bagdádu.

FOTO: Reuters

Přesto je podle amerického prezidenta Baracka Obamy nově přijatá strategie účinná. Uvedl to jeho mluvčí Josh Earnest. Při čtrnácti náletech na Kobani bylo za dva dny zničeno 19 budov a pozice ostřelovačů. Kurdská komentátorka Baharin Kandalová uvedla pro BBC, že se Islámský stát stáhl z větší části Kobani kromě dvou míst na východě města.

Kromě Kobani byly terčem náletů i další modulární rafinérie v Dajr az-Zauru.