Kurdským milicím se podařilo za cenu značných ztrát získat zpět příhraniční město Rabija. Před ním na ně zaútočila dvě britská Tornada GR Mk. 4. Právě jejich akce podle BBV výraznou měrou přispěla k úspěchu pešmergů.

Dvě Tornada GR4 míří k útoku proti Islámskému státu

Dvě Tornada GR4 míří k útoku proti Islámskému státu.

FOTO: Reuters

Již v úterý se podle televize Al-Džazíra podařilo kurdským pešmergům obsadit vesnici Bašír, kterou Islámský stát obsadil v červnu a používal ji jako základnu pro útoky na patnáct kilometrů vzdálený Tikrít.

„Vytlačili jsme IS z třiceti míst včetně Zumaru a Rabije,“ uvedl jeden z kurdských milicionářů Halgord Hekmat. Dodal, že snahou je nyní osvobodit Sindžár, který Islámský stát ovládl na začátku srpna, což vedlo k masovému exodu jezídů.

Minomety dopadají na kurdské město Kobani

Minometné střely dopadají na kurdské město Kobani.

FOTO: Murad Sezer, Reuters

„Pešmergové byli s IS v patu, ale teď se to změnilo. Nejméně dva poslední kurdské útoky zahrnovaly i nálety,“ uvedla korespondentka Al-Džazíry. Bombardovány byly i pozice IS ve městě Zumar u Mosulské přehrady.

Britské Tornado GR4 na Kypru přel letam proti Islámskému státu

Britské Tornado GR4 na Kypru před náletem na pozice Islámského státu

FOTO: Reuters

Koaliční síly bombardovaly ze vzduchu i pozice bojovníků IS u kurdského města Kobani na syrsko-turecké hranici, které kurdské milice brání s vypětím sil. Útočníci stojí jen tři kilometry od města.

V Lipsku nakládají německé zbraně pro Kurdy do nizozemského transportního KDC-10.

V Lipsku nakládají německé zbraně pro Kurdy do nizozemského transportního KDC-10.

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

Za nočních bojů přišlo o život nejméně devět členů kurdských milicí. „Kurdští bojovníci čelí početní i vojenské přesile, ale odmítají se stáhnout a úporně proti IS bojují. Obrana Kobani je pro ně otázkou života nebo smrti,” sdělil Ramí Abdar Rahmán z organizace syrské exilové opozice. Pokud by se IS podařilo Kobani dobýt, ovládl by ucelený územní pás podél hranice.

Podle agentury AFP přesunul IS ke Kobani tisíce bojovníků. Má u města i tanky, těžké dělostřelectvo a raketomety.