„Islámský stát zabil chlórem 300 ze 400 vojáků, které obklíčili ve městě Saklavíja,“ prohlásil šíitský poslanec na tiskové konferenci, který se obořil na vládu a armádu, že na pomoc nezvládla poslat posily.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Saklavíja se nachází severozápadně od Fallúdže.

Není jasné, kdy mělo k útoku dojít.

Není to ale poprvé, kdy se objevilo nařčení, že sunnitští radikálové používají jedovatý chlór. Už minulý týden informoval dopisovatel deníku The Wall Street Journal o podobném útoku zhruba 140 kilometrů na sever od Bagdádu.

O tom, že radikálové mají k dispozici chemické látky, se spekulovalo i v předchozích měsících. V červenci se severozápadně od Bagdádu zmocnili chemičky, v níž se nacházely vyřazené, přesto však použitelné střely s chemickými náplněmi, a v polovině července pak kurdští pešmergové ohlásili, že byli svědky použití chemických zbraní.

Chlór sice nefiguruje na seznamu zakázaných chemických látek jako nervové plyny, ale ani on se podle mezinárodních konvencí nesmí používat jako zbraň.

Islámský stát kontroluje nejen část Iráku, ale také Sýrie.