Nový konflikt mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás trvá s několika přestávkami od začátku července a vyžádal si od té doby už více než dva tisíce obětí. Zatím poslední příměří vypršelo v pondělí a po jednodenním prodloužení boje začaly znovu.

Sobotní nálet na dům v centru Pásma Gazy nepřežil jeden muž, dvě ženy a dvojice dětí. Izraelská armáda oznámila, že se zaměřila na asi dvacet cílů v Pásmu, šlo třeba o odpalovače raket a úkryty zbraní. Hamás podle izraelské armády nadále ostřeloval území židovského státu raketami.

Na izraelské straně přišlo od 8. července o život 68 lidí, mezi nimi čtyři civilisté. V pátek zahynul při ostřelování na jihu Izraele čtyřletý izraelský chlapec. Na izraelské straně jde o první dětskou oběť současného konfliktu.

Palestinci odnášejí věci z vybombardovaného domu v Gaze

Palestinci odnášejí věci z vybombardovaného domu v Gaze

FOTO: Mohammed Salem, Reuters

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se již nechal slyšet, že Hamás za smrt chlapce "tvrdě zaplatí". Armádní mluvčí Peter Lerner nejprve uvedl, že minomet, ze kterého se střílelo, byl umístěn hned vedle školy, která v Gaze slouží jako útočiště pro uprchlíky pod záštitou OSN. Později se ale opravil s tím, že šlo o útočiště nikoli pod správou OSN, ale pod správou hnutí Hamás. Izrael opakovaně obvinil radikály, že k útokům využívají školy, mešity a rezidenční oblasti, a tak civilisty vystavují odvetným útokům ze strany židovského státu.

Boje začaly v červenci po únosu a vraždě tří Izraelců na Západním břehu Jordánu. Izrael akci okamžitě připsal Hamásu, který se k ní ale dosud nepřihlásil. Až ve čtvrtek to potvrdil jeden ze zástupců hnutí a nyní se k únosu a zabití izraelských mladíků vyjádřil rovněž exilový vůdce Hamásu Chálid Mišal. V rozhovoru na Yahoo News přiznal, že za činem stáli členové Hamásu, nicméně dodal, že hnutí neznalo v předstihu detaily celé akce.

„Nicméně chápeme, že lidé žijící pod okupací jsou frustrovaní a uchylují se k různým akcím,” dodal Mišal.