Islamisté o minulém víkendu pokročili v ofenzivě a dobyli oblast na severu Iráku, kterou kurdská menšina jezídů dosud obývala. Jde zejména o okolí měst Sindžár a Zumár.

Islamisté dali místním obyvatelům údajně ultimátum, aby si vybrali jednu z možností: přestoupili na islám, platili náboženskou daň, anebo opustili své domovy. Jinak je čeká smrt. Ze svých domovů tak uprchly tisíce lidí, kteří se nyní skrývají v nepřístupných horách a bojují s nedostatkem jídla i vody.

Jezídské dívky, které uprchly ze Sindžáru

Jezídské dívky, které uprchly ze Sindžáru

FOTO: Profimedia.cz

Irácký ministerský mluvčí Kamíl Amín navíc uvedl, že ozbrojenci zajali stovky žen mladších 35 let, které k sektě patří. Některé z nich teď zadržují ve školách ve druhém největším iráckém městě Mosulu. Ministerstvo se o tom prý dozvědělo od rodin těchto zadržovaných žen.

Zvrácené plány

"Myslíme si, že je teroristé považují za otrokyně a mají s nimi zvrácené plány," prohlásil Amín.

"Domníváme se, že tyto ženy budou ponižujícím způsobem zneužívány teroristy, aby uspokojily jejich živočišné potřeby způsobem, který se příčí veškerým lidským i islámským hodnotám," dodal.

Ozbrojenci z Islámského státu se zmocnili sídla Kurdské demokratické strany v křesťanském městě Bartella v irácké provincii Ninive.

Ozbrojenci z Islámského státu se zmocnili sídla Kurdské demokratické strany v křesťanském městě Bartella v irácké provincii Ninive.

FOTO: Reuters

Spojené státy zprávy o únosu žen potvrdily. Jak uvedl nejmenovaný americký představitel, islamisté chtějí ženy údajně prodat nebo nabídnout k sňatku svým bojovníkům.

ČTĚTE TAKÉ:
Islamisté se zmocnili největší irácké přehrady a chystají velký útok na Kurdy
USA zahájily bombardování islámských radikálů v Iráku
Islámský stát dobyl další města, desetitisíce lidí jsou na útěku

Američané v pátek zahájili letecké údery na pozice islámských radikálů na severu Iráku. Rovněž iráckým uprchlíkům ukrývajícím se v horách shodili několik balíků s jídlem a vodou.

Na severu Iráku žije odhadem 500 000 jezídů, jejichž náboženství obsahuje prvky islámu, křesťanství, judaismu i zoroastrismu. Jeho ústřední součástí je dualismus mezi bohem, který je jen stvořitelem světa, ne však jeho udržovatelem, a Malakem Táúsem (anděl-páv), který je činný a výkonný.