„Než FAA udělal toto rozhodnutí, pracoval s partnery v americké vládě, aby vyhodnotil bezpečnostní situaci v Izraeli a obezřetně zhodnotil obě významné nové informace a opatření izraelské vlády ke zmírnění případných rizik pro leteckou dopravu,“ uvedl FAA.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zákaz letů vydal FAA poté, co v úterý dopadla raketa na předměstí Tel Avivu asi dva kilometry od letiště. I když se zákaz FAA týká jen amerických společností, přestaly do Izraele létat i aerolinky z dalších zemí, ne však české. [celá zpráva]

Boje mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás přitom nadále pokračují. Při izraelských útocích na pásmo Gazy zemřelo v noci na čtvrtek dalších 23 Palestinců. Oznámila to palestinská agentura Maan, podle které počet obětí na palestinské straně dosáhl 718. V Izraeli si vyžádal životy 35 osob.

Příměří v nedohlednu

Americký ministr zahraničí John Kerry po jednodenní návštěvě odcestoval z Izraele bez dohody o příměří, i když jednání podle něj pokročila. Kromě Kerryho vyjednávají o příměří i egyptští prostředníci a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Pan Ki-mun vyjádřil rozhořčení nad tím, že se rakety Hamásu našly už podruhé od začátku bojů v jedné ze škol OSN pro palestinské uprchlíky. „Školy se tak stávají vojenským cílem, ohrožuje to životy dětí,” sdělil generální tajemník OSN.

Jeden z egyptských představitelů řekl, že by mohlo už o víkendu začít platit humanitární příměří, které umožní věřícím muslimům oslavit konec postního měsíce ramadánu, svátek Íd al-fitr.

Jeden ze členů Kerryho delegace byl však opatrnější, když řekl, že „informace o tom, že by příměří mohlo začít platit o víkendu, není přesná“. „Stále na tom pracujeme, ale zatím jsme se nedohodli,“ sdělil tento zdroj agentuře Reuters.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Radikální křídlo Hamásu operuje v tunelech pod Gazou (video je beze zvuku). Zdroj: Reuters

O humanitárním příměří jednal do noci také izraelský bezpečnostní kabinet, ale nevydal žádné prohlášení. Rozhovory o trvalém příměří mají podle Reuters začít až za několik dní. Izraelská armáda oznámila, že na zničení raketového arzenálu hnutí Hamás a tunelů pod hranicí s Pásmem Gazy potřebuje ještě čtyři až pět dní.