Jedna raketa zasáhla dům na předměstí Tel Avivu a způsobila mu vážné škody. Střepina z ní lehce zranila i jednu ženu. Místo je v blízkosti letiště. Aerolinky Delta Airlines v reakci na to oznámily, že ruší lety do Izraele. Americký letecký úřad FAA následně zakázal všem americkým aerolinkám po dobu 24 hodin létat do Tel Avivu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dvě rakety mířící na Beerševu se podařilo sestřelit, třetí dopadla mimo město. Rakety mířily i na Aškelon, oznámil Jerusalem Post.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu při setkání s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem v budově telavivského velitelství řekl jasně, že příměří nebude: „Hamás je jako ISIL, Hamás je jako Al-Káida, Hamás je jako Hizballáh. Hamás je jako Boho Haram. Izrael nemá jinou možnost než se bránit.“

Při náletu poničená mešita v Gaze

Při náletu poničená mešita v Gaze

FOTO: Lefteris Pitarakis, ČTK/AP

Netanjahu zdůraznil, že Hamás odmítl egyptský návrh příměří, který podpořily Spojené státySpojené národy. Hamás odmítl i návrh Červeného kříže. „Chtějí více civilních obětí, zatímco my se jim snažíme vyhnout.“

I ministryně spravedlnosti Cipi Livniová řekla, že pozemní operace v Gaze byla nevyhnutelná

Pokračující raketové útoky zmínil i Pan Ki-mun: „Zatímco my jednáme, rakety Hamásu a Islámského džihádu jsou dále vypalovány na Izrael. Viděl jsem fotografie a videa a další důkazy.“ Odsoudil ostřelování a palbu vedenou z areálů škol a nemocnic. Palestinci vypálili za čtrnáct dní na dva tisíce raket.

Izraelský tank u hranic s pásmem Gazy

Izraelský tank u hranic s pásmem Gazy

FOTO: Tsafrir Abayov, ČTK/AP

Přesto vyzýval k příměří, protože „příliš mnoho palestinských a izraelských matek pohřbilo své milované“.

Obyvatelé Gazy berou útoky jako kolektivní trest

„Čelili jsme už dříve dvěma izraelským válkám, ale tato je nejkrvavější a nejkrutější, civilisté jsou napadáni ve svých domech,“ uvedl pro USA Today 38letý obyvatel města Gaza abú Auni. „Já jsem proti Hamásu, ale když Izrael zabíjí moji rodinu, tak se k Hamásu přidám. Více než polovina populace v Gaze není spojena s Hamásem, ale jsme kolektivně trestání,“ dodal ještě.

Mešita v Gaze zničená při izraelských náletech

Mešita v Gaze zničená při izraelských náletech

FOTO: Lefteris Pitarakis, ČTK/AP

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Hamásu uvedl, že oběti mají typicky válečná zranění: „Těla jsou roztrhaná na kusy. Mají vážně popáleniny. Našli jsme v tělech obětí i čipy z raket."

Podle palestinských zdrojů bylo při náletech a dělostřeleckém ostřelování zničeno na 3000 domů a bytů. Mezi téměř šesti sty palestinskými oběťmi je i sto dětí.