„Teroristické skupiny se zmocnily jaderného materiálu v místech, nad nimiž ztratil stát kontrolu,“ napsal vyslanec. Podle něj se jedná o téměř 40 kilogramů uranu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle neoficiálních zpráv ale USA hrozbu nepovažují za velkou, protože uran nebyl obohacený, anebo dostatečně obohacený.

„I přes zmíněné omezené množství může tento materiál umožnit teroristickým skupinám použít ho, ať už zvlášť anebo ve spojení s jiným materiálem,“ doplnil al-Hákim s poznámkou, že se to může stát za předpokladu, že s uranem budou umět nakládat odborně.

Vyslanec v dopise apeluje na pomoc mezinárodního společenství při „odražení hrozby použití (uranu) teroristy v Iráku nebo v zahraničí“.

Vyřazené střely se sarinem

Druhé největší město v Iráku Mosul padlo do rukou sunnitských rebelů minulý měsíc.

Al-Hákimův dopis se dostal na veřejnost den poté, co irácké úřady potvrdily, že se vzbouřenci zmocnili také odstavené továrny na výrobu chemických zbraní severozápadně od Bagdádu, v níž se nacházely zbytky raket se sarinem a dalšími smrtícími nervovými plyny. Podle OSN byly ale střely už vyřazené a chemické látky nejsou pro vojenské účely použitelné.

Boje v Iráku vyhnaly podle OSN z domovů více než milión Iráčanů. Nejméně 2 417 lidí v nich za minulý měsíc bylo zabito, mezi nimi 1 531 civilistů.