Kurdskou nezávislost na Bagdádu nepodpoříme, uvedl na dotaz Reuters turecký vládní činitel. „Nejsme pro žádnou formu nezávislosti, která by mohla poškodit (iráckou) jednotu. O tom není třeba diskutovat. Turecko podporuje teritoriální celistvost a politickou jednotu Iráku,” konstatoval turecký představitel, který si nepřál být jmenován. Zároveň dodal, že Ankara podporuje vytvoření jednotné, konsenzuální vlády, která by byla schopná reprezentovat zájmy všech Iráčanů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Uvedl to poté, co prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání oznámil, že plánuje v příštích měsících referendum k vyhlášení nezávislosti.

Turecko v kleštích

Turecko se nyní ocitlo ve složité situaci. Podporovalo sunnitské vzbouřence v Sýrii, ale nástup islámských radikálů ho ohrožuje. V průběhu posledních několika týdnů se objevily spekulace o tom, že chabé diplomatické vztahy Ankary s šíitskou centrální vládou iráckého premiéra Núrího Málikího by mohly vést k turecké podpoře odtržení kurdské oblasti.

 

FOTO: David Ryneš, Novinky

Sobotní komentář mluvčího turecké vládnoucí strany AKP Hüseyina Çelika dokonce naznačoval, že by Ankara tolerovala kurdskou nezávislost, pokud by se Irák rozpadl: „Pokud dojde k rozdělení Iráku, což je nevyhnutelné, jsou to naši bratři. Situace v Iráku bohužel není příliš dobrá a zdá se, že k jeho rozdělení dojde.”

Ankara se v minulosti stavěla velmi chladně k pokusům iráckých Kurdů o získání větší míry autonomie. Bojí se, že by tento krok mohl podpořit separatistické tendence Kurdů na tureckém území. Povstalecké boje tureckých Kurdů trvaly několik desetiletí a v jejich průběhu zemřelo kolem 40 000 lidí. Konflikt ukončila až mírová jednání minulý rok.

V letošním roce Turecko vůbec poprvé umožnilo iráckým Kurdům exportovat ropu do jednoho z tureckých přístavů. První dodávky kurdské ropy pak směřovaly do Izraele. Tamní premiér Benjamin Netanjahu v neděli vyjádřil podporu kurdské státnosti, přestože se tím dostal do rozporu s vládou USA, která upřednostňuje iráckou jednotu. Podle Netanjahuja něj vyhlášení samostatného Kurdistánu nutnou odpovědí na postup ISIL, který v Iráku a Sýrii vyhlásil chalífát. [celá zpráva]

Kurdové se brání radikálům

Letos v květnu kurdští pešmergové neumožnili islámským radikálům obsadit města v kurských autonomních oblastech. Kurdové pak využili situace a ovládli Kirkúk, který leží mimo oblast tří kurdských provincií. Ten načas okupovali sunnitští radikálové, ale pešmergům nedokázali vzdorovat.[celá zpráva]

Město, které leží na rozsáhlých ropných nalezištích, považuje kurdská menšina za metropoli svých předků. Zásoby ropy by přitom mohly podpořit existenci samostatného kurdského státu.

Iráčtí Kurdové zatím váhali s vyhlášením samostatnosti ve strachu z reakce Turecka, ale také Íránu, kde též Kurdové žijí.

Turecko v posledních letech usilovalo o udržování hlubších diplomatických kontaktů s iráckými Kurdy a o vybudování partnerství v oblasti průzkumu a těžby ropných polí v iráckém Kurdistánu.