Obamova administrativa dala už dříve svolení k průzkumným letům pilotovaných i bezpilotních strojů, letouny F-18 jsou však bojové, nikoliv průzkumné.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Nejsou tam ani tak proto, aby něco sledovaly, jako spíše proto, aby byly viděny,“ řekl nejmenovaný armádní představitel stanici.

Americká letadlová loď USS George H.W. Bush

Americká letadlová loď USS George H. W. Bush

FOTO: U.S. Navy/Lt. Juan David Guerra/Handout via Reuters, Reuters

Irácká vláda ve středu oficiálně požádala o leteckou podporu proti postupujícím sunnitským radikálům z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě, s nimiž se spojili i bývalí armádní velitelé a příslušníci strany Baas exprezidenta Saddáma Husajna. Prezident Barack Obama stále zvažuje různé možnosti pomoci.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Stíhačky F-18 startují z letadlové lodi USS Enterprise na ilustračních záběrech

Obama dal minulý pátek na srozuměnou, že nechce, aby se americké bojové jednotky do Iráku vracely. Vinu za nastalou situaci dal šíitskému premiérovi Núrímu Málikímu, který nebral sunnity ve vládě jako partnery.

Svolení nepotřebuje

Obama ve středu v Bílém domě přijal předáky Kongresu, aby s nimi záležitost probral. Podle účastníků setkání jim ale spíše jen vyložil svůj pohled na nynější situaci v Iráku a konkrétní varianty svých možných kroků nespecifikoval. Prezidentův mluvčí Jay Carney ale předtím řekl, že Obama „nevyloučil nic vyjma vyslání bojových jednotek“.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Radikálové z ISIL se předváděli v Bajdží v ukořistěných autech a se zabavenými zbraněmi

Zdroj: Reuters

Jeden nejmenovaný představitel řekl Fox News, že by prezident mohl vyslat zhruba stovku příslušníků speciálních sil.

Prezident, předáci Kongresu se v každém případě shodují v jednom: Obama by k případným útokům v Iráku nepotřeboval žádat o svolení Kongresu, takže údery by mohly začít prakticky hned za předpokladu, že letectvo bude mít dostatek informací o situaci na bojišti v severní polovině Iráku.

Podle Fox News na tom Ústřední zpravodajská služba (CIA) a další agentury horečně pracují. V platnosti totiž podle výše zmíněných zůstává svolení Kongresu prezidentovi k útoku na Irák z doby před invazí v březnu 2003.