„Umožní to vrchnímu veliteli pružnost v případě, že by bylo potřeba vojenského nasazení na ochranu životů Američanů a občanů Iráku a jeho zájmů,“ uvedl Pentagon v prohlášení.

O směřování letadlové lodě USS George H. W. Bush z Arabského moře do Perského zálivu informovala americká média už v pátek. Plavidlo doprovodí křižník USS Philippine Sea a torpédoborec USS Truxtun.

Lodě by měly na místo určení dorazit do sobotní noci.

Irácká vláda mobilizuje síly proti sunnitským radikálům z organizace Islámský stát v Iráku a v Levantě, kteří tento týden dobyli množství měst a ohrožují metropoli Bagdád. Obama v pátek uvedl, že o víkendu zváží, jak Iráku nově pomůže, vyloučil však návrat amerických bojových jednotek do země. [celá zpráva]

Mohou zaútočit hned

Experti i vojáci se shodují, že USA jsou schopny zaútočit v Iráku prakticky okamžitě, protože kromě sil na moři mají základny v sousedních zemích. „Můžeme začít během 24 hodin. Existuje množství možností, ať už mluvíme o letadlech s dlouhým doletem anebo menších letounech,“ řekl serveru Daily Beast generál letectva David Deptula.

Překážkou by ovšem byla nechuť zemí jako Sýrie či Jordánsko povolit Američanům nad svým územím přelety. Naprosto zásadní by však pro případný americký úder byly přesné informace o pohybu sil džihádistů.