Komentátoři neočekávají, že některá z mnoha politických stran a uskupení získá v parlamentu většinu. Největší šance však dávají koalici Právní stát premiéra Núrího Málikího, která se na rozdíl od ostatních aliancí uchránila rozpadu na nevýznamné strany.

Někteří chápou volby jako referendum o Málikím, který obhajuje třetí premiérský mandát po sobě.

Předvolební období poznamenalo násilí, při němž od pátku zahynula stovka lidí.

Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr hlasuje v parlamentních volbách

Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr hlasuje v parlamentních volbách.

FOTO: Alaa Al-Marjani, Reuters

Dlouhodobě špatná bezpečnostní situace v západní provincii Anbár vedla volební komisi k omezení hlasování v této části Iráku. Otevřeno je tam pouze 70 procent volebních místností, ve zbytku se bude moci volit do konce roku.

Núrí Málikí obhajuje třetí premiérský mandát.

Núrí Málikí obhajuje třetí premiérský mandát.

FOTO: Ahmed Jadallah, Reuters

Anbár je dějištěm několikaměsíčních střetů armády se sunnitskými radikály z Islámského státu v Iráku a Levantě, kteří se hlásí k ideologii teroristické sítě Al-Káida.

Iráčtí policisté před volební místností v Bagdádu

Iráčtí policisté před volební místností v Bagdádu.

FOTO: Thaier Al-sudani, Reuters

Přísná bezpečnostní opatření panují v metropoli Bagdádu. V centru jsou kontrolní stanoviště po 500 metrech, ulicemi projíždějí automobily s vojáky vyzbrojenými automatickými zbraněmi.

Úřady kvůli volbám vyhlásily až do čtvrtka volno, takže město bylo ráno klidné. Mnozí voliči se rozhodli odevzdat hlas co nejdříve. „Je to bezpečnější, dav přitahuje atentátníky,” řekla agentuře AP sedmatřicetiletá žena, která při jednom z útoků minulý týden přišla o bratra.