Nejnovější nařízení je podle jednoho z vládních představitelů další součástí izraelské odpovědi na fakt, že "Palestinci hrubě porušili své závazky v rámci mírových rozhovorů". Jak poznamenala Reuters, jde o zjevnou narážku na to, že Palestinci minulý týden požádali o připojení k 15 mezinárodním organizacím a smlouvám.

Americký ministr zahraničí John Kerry nicméně v úterý naznačil, že za zablokováním rozhovorů stojí Izrael a jeho rozhodnutí z 1. dubna o výstavbě 700 nových domovů pro židovské osadníky na okupovaném západním břehu Jordánu. "Izrael nepropustil vězně v den, kdy se tak mělo stát, uběhl další den a další a pak oznámili výstavbu 700 bytů v Jeruzalémě," uvedl Kerry v americkém Senátu. Židovský stát 29. března nepropustil poslední skupinu ze 104 palestinských vězňů, což se mělo uskutečnit v rámci mírových rozhovorů.

Kerryho mluvčí se poté snažila jeho tvrzení mírnit s tím, že šéf diplomacie již několikrát jasně zdůraznil, že "kroky, které ničemu nepomohly, učinily obě strany".

Americký ministr zahraničí přiměl Izraelce a Palestince k obnovení mírových rozhovorů loni v červenci. Podle ministrova plánu se měla do konce letošního dubna dojednat rámcová dohoda o bodech dalších rozhovorů, jejichž smyslem je uzavřít smlouvu o budoucí Palestině. Tato dílčí dohoda je ale v nedohlednu a obě strany se začaly obviňovat z neplnění předchozích slibů.