K odvozu bylo v první fázi určeno zhruba 700 tun nejnebezpečnějších chemikálií. Původně se při tom měla téměř polovina nebezpečného materiálu ze země dostat do konce prosince loňského roku, nově pak do nadcházející středy. Mezinárodní dohoda předpokládá, že všechny látky budou zničeny do 30. června.

„Je téměř jisté, že se termín nepodaří dodržet,“ řekl nejmenovaný zdroj z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) agentuře AFP.

Sýrie tvrdí, že převozy zbrojního materiálu do přístavu Latakíja zdržela nejen složitá bezpečnostní situace v zemi, ale i počasí. OPCW to ale odmítá – Sýrie podle ní má k dispozici všechny zdroje potřebné k transportu chemikálií do přístavu. Také americký ministr obrany Chuck Hagel obvinil za zpoždění syrskou vládu. Ruská diplomacie zase v pátek upozornila na „nedostatečnou technickou podporu ze strany mezinárodního společenství”.

Zbývá vyvézt přes tisíc tun

Celkem má být zlikvidováno více než 1300 tun chemikálií rozdělených do tří skupin podle nebezpečnosti. V první kategorii se jedná o zmiňovaných 700 tun převážně sarinu a yperitu, ve druhé o 500 tun látek a ve třetí o přibližně 122 tun isopropanolu. Ten jediný má být zničen na syrském území, a to do 1. března.

Materiál ze Sýrie vyvážejí lodě dánského a norského námořnictva. Vozí je do italského přístavu Gioia Tauru na speciálně upravenou americkou loď MV Cape Ray, kde jsou látky zneškodněny. Zbytkový materiál pak pomůžou zničit i Němci a Britové.