Návštěva byla podle ministerského předsedy Tonyho Abbotta výrazem „mimořádné chyby úsudku“. K setkání prý nemělo nikdy dojít, protože Asadův režim je „jedním z nejhorších na světě“.

Premiér Abbott v rozhovoru pro list The Australian dodal, že strana WikiLeaks je „pěkně výstřední“. Toto politické uskupení se loni pokusilo dostat do australského senátu a je částečně propojené s mediální organizací, která zveřejňovala utajované vládní dokumenty.

Návštěva, při níž se zástupci australské strany v čele s Assangeovým otcem setkali s prezidentem Asadem i dalšími špičkami vlády včetně premiéra a předsedy parlamentu, se uskutečnila 23. prosince. Fotografie z jednání se pak objevila na Asadově twitterovém účtu.

Zástupci WikiLeaks cestu hájili jako součást svého snažení o „mír a usmíření“ znesvářených stran na syrském bojišti. Strana přitom ještě tento týden tvrdila, že o cestě neměla tušení a neschválila ji.

Sto třicet tisíc mrtvých

Návštěvu kromě Abbotta a jeho liberálů zkritizovali i zelení a labouristé. Analytik Michael Fullilove pro list The Australian upozornil, že výlet může propůjčit Asadově režimu novou legitimitu.

V Sýrii se bojuje už téměř tři roky. Konflikt si vyžádal víc než 130 tisíc mrtvých, upozornila ve středu opoziční Syrská organizace pro lidská práva se sídlem v Londýně.

Politická strana WikiLeaks v čele s Julianem Assangem propadla v zářijových senátních volbách. Assange usiloval o křeslo senátora státu Victoria, nezískal ale ani procento hlasů a podobně dopadli i další kandidáti strany.