"Ráno nás vzbudily zvuky raket. V tuto chvíli odešli místní obyvatelé do práce jako vždycky. Dáme jim vědět, kdyby nastaly nějaké změny," řekl listu The Jerusalem Post Nissim Malka, starosta města Kirjat Šmona, u kterého rakety přistály. Svědci popsali, že slyšeli několik silných explozí.

Podle některých informací bylo raket dokonce pět, jen dvě ale skončily na izraelském území. Kdo je vypálil, nebylo jasné.

Izraelský voják u místa, kam dopadla jedna z raket vypálených z Libanonu

Izraelský voják u místa, kam dopadla jedna z raket vypálených z Libanonu

FOTO: Stringer, Reuters

Izrael je terčem raketových útoků pravidelně od roku 2006, odkdy je v konfliktu s libanonským radikálním šíitským hnutím Hizballáh.

Izrael: Takové útoky tolerovat nebudeme

Izraelský ministr obrany Moše Jaalon raketový útok připsal libanonské vládě a armádě s tím, že takové útoky židovský stát "nebude tolerovat". Podobný incident se naposledy stal letos v srpnu.

Jaalon dodal, že armáda odpověděla "masivním ostřelováním místa, kde došlo k odpálení rakety". Jestliže prý bude potřeba, jeho muži použijí ještě větší sílu, řekl ministr. Libanonská strana ostřelování potvrdila. Uvedla, že nikdo nebyl zraněn.

Mírové jednotky OSN v Jižní Libanonu vyzvaly obě strany ke zdrženlivosti. Uvedly, že jsou v kontaktu s libanonskou armádou a snaží se zjistit detaily ranního útoku.

Izrael propouští palestinské vězně, lidé protestují 

Izraelští ministři v noci na neděli schválili seznam 26 palestinských vězňů, kteří budou v noci na úterý propuštěni. Stane se tak před příjezdem amerického ministra zahraničí Johna Kerryho do oblasti. Jde již o třetí fázi propouštění dlouhodobě vězněných Palestinců, které Izrael slíbil na úvod obnovených mírových jednání letos v červenci.

Izrael souhlasil s propuštěním celkem 104 Palestinců odsouzených za zabití Izraelců, kterých se podle izraelských soudů dopustili před aspoň 20 lety. Zatím se jich dostalo na svobodu 52.

Odpůrci propouštění protestovali v sobotu v noci před sídlem premiéra Benjamina Netanjahua v Jeruzalémě. Vláda by podle nich k tomuto kroku neměla přistupovat vzhledem k tomu, že většina z vězňů má na svědomí teroristické útoky namířené na Izraelce. Všichni z propuštěných si odpykávali tresty v rozpětí od 19 do 28 let.

Příbuzní Izraelců zabitých palestinskými teroristy protestují proti jejich propouštění na svobodu

Příbuzní Izraelců zabitých palestinskými teroristy protestují proti jejich propouštění na svobodu

FOTO: Baz Ratner, Reuters

Demonstranti drželi v rukou fotografie obětí atentátů a transparenty s hesly kritizujícími kabinet za to, že "jen v Izraeli jsou vrazi propouštěni na svobodu".

V Ramalláhu propuštěným uspořádají ceremoniál

Jakmile budou vězni propuštěni, ihned mají zamířit do prezidentského sídla v Ramalláhu, kde se uskuteční slavnostní ceremoniál za účasti palestinského vůdce Mahmúda Abbáse.

Šéf americké diplomacie John Kerry by měl dorazit na Blízký východ příští sobotu. S Izraelci a Palestinci bude mluvit o tom, jak pokročit v mírových jednání. Kerry letos zavítal do oblasti již devětkrát.