„Jakkoli ošklivě to zní, musím říci, že se kloním ke třetímu ze tří možných a špatných výsledků syrské války. A ta třetí možnost je, že zvítězí Asad,” citovala Haydena agentura AFP.

Konflikt podle něj může vyústit i v dlouhodobý boj mezi extremistickými sunnity a šíity, před čímž varoval Írán, který označil hrozbu střetu mezi šíity a sunnity za největší bezpečnostní riziko dneška.

Syrskou opozici nyní představují hlavně sunnité, zatímco za Asada, který patří k šíitské sektě alávitů, bojují šíité. Na jeho straně je také syrská křesťanská menšina, která si nepřeje vítězství islamistů.

Rozpad Sýrie by vyvolal chaos

Druhou a stejně katastrofální možností jako tento dlouhý boj mezi sunnity a šíity je podle Haydena rozpad Sýrie a konec syrského státu v hranicích stanovených britsko-francouzskou dohodou z roku 1916. FrancieBritánie si takzvanou Sykesovou-Picotovou dohodou tehdy rozdělily sféry vlivu v teritoriu Osmanské říše. Podle těchto zón byly později stanoveny hranice arabských států.

Hayden se domnívá, že narušení tohoto uspořádání by vyvolalo chaos i v Libanonu, Jordánsku a v Iráku. „Rozpadu státu se velmi obávám. Byl by to rozpad Sykesovy-Picotovy dohody. Máme zde, na křižovatce civilizací, nový, nikým neovládaný prostor,” řekl Hayden, který stál v čele CIA v letech 2006–2009.

Už nyní se přenáší syrská krize do sousedních zemí. V Iráku stále častěji útočí sunnitští radikálové na většinové a vládnoucí šíity. [celá zpráva]

Napětí roste i v Libanonu, kde už došlo k bojům mezi sunnitskými a šíitskými bojůvkami. [celá zpráva]

Milice šíitského Hizballáhu bojují na straně Asadových sil a pomohly mu v létě ovládnout Kusajr. [celá zpráva]