Incident se udál ve městě Afula, kam autobus přijel z Nazaretu. Šestnáctiletý útočník z Džanínu na Západním břehu Jordánu, který v Izraeli nelegálně pracoval, byl vzat do vazby. Podle serveru Jerusalem Post ho přemohli ostatní cestující, kteří ho poté předali policii.

„Podle jeho výpovědi jsou jeho strýcové vězněni v Izraeli, a to je důvod, proč se rozhodl pro teroristický útok,“ oznámil policejní zástupce Ronny Attia.

Mladík bodl o dva roky staršího vojáka několikrát do krku a horní poloviny těla. Příslušníka převezli v kritickém stavu do nemocnice, kde zemřel.

Útok se udál v týž den, kdy palestinští vyjednavači přerušili mírová jednání s Izraelem. Uvedla to agentura Reuters, ačkoli předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v rozhovoru pro televizi CBS řekl, že rozhovory budou pokračovat. Důvodem zmrazení jednání je podle Reuters i pokračující rozšiřování židovských osad na západním břehu, ačkoli dal izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý zastavit plán výstavby dalších 24 tisíc bytů v oblasti.