Mursí proces odmítl: „Jsem Dr. Muhammad Mursí, prezident republiky. Jsem legitimním prezidentem Egypta. Odmítám být souzen tímto soudem a žádám ho, aby ukončil tuto frašku. Tento proces je nezákonný." Odmítl si svléci vězeňské šaty a obléci vězeňskou uniformu. Stání proto začalo o dvě hodiny později. Spoluobvinění i s ním opakovaně skandovali „nelegální” a „pryč s vojenskou vládou”.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Muhammad Mursí na záběrech z vězení z letošního října

Zdroj: Reuters

Pokud soud shledá exprezidenta vinným, hrozí mu až trest smrti. Mursí ale soud neuznává. Chce se hájit sám a podle vyšetřovatelů ani nevypovídal s poukazem na fakt, že je stále legitimní hlavou státu.

Mursího podle tiskových agentur k soudu dopravil vrtulník. Je to poprvé, co se exprezident objevil na veřejnosti od svého sesazení v červenci.

Muslimské bratrstvo svolává protesty

Spolu s Mursím jsou v sídle Policejní akademie i další vysocí představitelé bratrstva Assám Arján, Muhammad Baltagi a Ahmad Abdal Ati.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Přívrženci Muhammada Mursího před policejní akademií

Zdroj: Reuters

Panují obavy, že proces prohloubí nestabilitu v nejlidnatější zemi regionu. Muslimské bratrstvo, za něž byl Mursí do čela státu zvolen, totiž dalo najevo, že hodlá čelit tvrdému postupu bezpečnostních sil vůči svým členům a přívržencům. Na pondělí už svolalo protesty.

Egyptský policista střeží káhirskou Policejní akademii, kde soudí Mursího.

Egyptský policista střeží káhirskou Policejní akademii, kde soudí Mursího.

FOTO: Manu Brabo, ČTK/AP

Původně se proces měl konat ve věznici Tora, ale místo bylo změněno, aby se odradili demonstranti, neboť Policejní akademie leží na opačné straně Káhiry asi hodinu cesty od centra. I tak se po příletu Mursího k soudu před akademií sešel hlouček dvou set skandujících demonstrantů.

Zaměstnance státní televize označili za lháře a házeli na ně kamení.

Rozdělený Egypt

Proti Mursímu od loňska protestovaly tisíce Egypťanů nespokojených s rostoucím vlivem islámu, který prosazovalo bratrstvo. Armáda Mursího nakonec letos 3. července zbavila moci a od té doby ho věznila. [celá zpráva]

Muslimské bratrstvo chce vojáky přinutit, aby exprezidenta vrátili do funkce. Armáda proti zhnutí tvrdě zasahuje, zatkla jeho špičky. Při likvidaci dvou táborů demonstrantů v půlce srpna ale zahynulo dvě stě lidí. [celá zpráva]

Další tři stovky lidí zahynuly pří následných útocích bratrstva na sídla úřadů, policie a na kostely. [celá zpráva]