„OPCW zkontrolovala a byla svědkem zničení všech 23 deklarovaných míst, kde se chemické látky vyráběly, mísily a plnily," uvedla organizace ve své zprávě.

Organizace už počátkem týdne uvedla, že Sýrie za součást svého programu chemických zbraní označila 41 zařízení na 23 místech. Skladovalo se zde zhruba 1300 chemických látek. Mezinárodní inspektoři se však do úterý nemohli na dvě místa z bezpečnostních důvodů dostat. Ta už ale měla být prázdná a materiál z nich převezen jinam, kde ho komisaři prověřili. [celá zpráva]

OPCW měla na základě mandátu OSN zlikvidovat syrský chemický arzenál. Výrobny chemických látek a zařízení, v nichž se plnily raketové hlavice bojovými plyny, měly být uzavřeny do 1. listopadu.

S odevzdáním svého chemického arzenálu pod mezinárodní kontrolu souhlasil syrský prezident Bašár Asad, aby odvrátil hrozící útok Spojených států po chemickém útoku na předměstí Damašku ve druhé polovině srpna. USA dávaly vinu Asadovu režimu, ten ji popíral a tvrdil, že útočili povstalci.

Válka v Sýrii trvá dva a půl roku, zemřelo v ní přes sto tisíc lidí.