Odborníci OPCW a OSN začali s likvidací chemických zbraní v souladu s rezolucí RB OSN ze 27. září. Dokument je reakcí na srpnový chemický útok u Damašku, při němž zemřely stovky lidí.

V Sýrii již působí malý sbor OPCW, který již s likvidací chemických kapacit začal. Generální tajemník OSN nyní doporučil, aby se tým rozrostl na asi stovku odborníků. Mise bude mít sídlo v Damašku s podpůrnou základnou na Kypru.

Ostřelování je na denním pořádku

Pan podle CNN varoval, že experti čelí mnoha smrtelným nebezpečí, protože se pohybují v nebezpečném a nestabilním prostředí. Zmínil přitom zejména rizika v obydlených čtvrtích Homsu, Damašku a Halabu: „Palba těžkého dělostřelectva, letecké nálety, minometná barážová palba a necílené ostřelování obydlených oblastí jsou na denním pořádku a linie fronty se přesouvají velmi rychle.”

Inspektoři a experti už pomocí autogenů a rozbrušovaček likvidují munici, nosiče i zařízení na přípravu nervových plynů.

Sýrie souhlasila se zničením svého chemického arzenálu a dodala seznam všech míst, kde bojové chemické látky vyrábí a skladuje. Podle rezoluce OSN mají být zlikvidovány nebo vyvezeny ze Sýrie do poloviny příštího roku.