Šestačtyřicetiletý muž se vydal na výlet minulou středu. Policie po něm začala pátrat ve čtvrtek, kdy zaměstnanci hotelu, v němž se ubytoval, našli jeho SMS zprávy se žádostí o pomoc.

Do hluboké rokle muž spadl v husté mlze. Místo leží východně od svatyně svatého Tomáše, poblíž vesnice Hasrún. Jde o jednu z horských osad okresu Bšarrí, který je součástí governorátu Severní Libanon. V oblasti je zhruba dvacítka vesnic a všechny leží v nadmořské výšce nad 1000 metrů. Okolní hory jsou spojeny s tradicí křesťanů a maronitů – v 6. století zde byla útočiště mnoha poustevníků. V údolí je přes 20 klášterů, z nichž mnohé jsou staré více než tisíc let.

Údolí Kadíša

Údolí Kadíša

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Do pátrání po pohřešovaném turistovi Libanon nasadil speciální armádní jednotku, policii, místní strážníky i policejní jednotku se psy.

Tělo objevili v úterý a k jeho vyzdvižení z nepřístupného údolí byla povolána civilní obrana. Okolnosti úmrtí na místě prověřil přivolaný lékař a skupina forenzních odborníků. Vyprošťování těla a jeho přeprava k cestě, kde čekala sanitka, trvalo až do úterního večera. Ostatky pak byly převezeny do nemocnice v Tripolisu; podle listu The Daily Star bude kopie lékařské zprávy zaslána libanonským úřadům i českému velvyslanectví v Bejrútu.