Mezi zmíněnými zástupci armády se podle FP uskutečnilo několik „zděšených“ telefonátů. Představitel ministerstva obrany měl požadovat vysvětlení okolnosti nasazení plynu, který zabil stovky lidí.

Rozhovory zachycené americkými tajnými službami ale vzbuzují otázku, kdo masakr 21. srpna nařídil.

„Není jasné, kde je kontrola. Existuje jen jakési obecné požehnání k použití těchto věcí, anebo jsou pro každý útok vydávány výslovné příkazy?“ uvedl pro magazín anonymní zdroj z amerických tajných služeb.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: OSN prověřuje chemický útok

Zdroj: Reuters

Za útokem, kvůli němuž je teď západní úder proti Sýrii na spadnutí, tak může stát jediný důstojník, který překročil své pravomoci, upozornil Foreign Policy.

Server ale nezveřejnil přepis telefonátů ani žádné úryvky z nich.

Neví kdo ani proč

Američtí analytici si podle redakce nejsou ani jisti důvody útoku. „Pokud nějaký důvod vůbec existoval,“ podotkl server a dodal: „Možná to byl osamocený generál, který spustil dlouhodobý bojový plán, možná to byla chybná kalkulace Asadovy vlády“.

„Nevíme přesně, proč se to stalo. Víme jen, že to bylo k....a pěkně stupidní,“ doplnil zdroj z rozvědky.

ČTĚTE TAKÉ:
Viceprezident USA: Chemický útok provedl Asad a musí za to být potrestán
Máme obranu, která svět překvapí, varuje Sýrie před útokem
Útok na Sýrii může přijít za pár dní

Zachycené telefonáty, fotografie a videa desítek mrtvých žen a dětí společně s výpověďmi lékařů, kteří popsali příznaky otravy a udušení, jsou podle FP pro Američany nepochybným důkazem o chemickém útoku. V Ghútě na předměstí Damašku navíc po útoku zůstaly na zemi rakety. Vyhlížejí nedotčeně, i když by je obyčejně zničil výbuch.

Američtí analytici se shodli, že šlo o nervový plyn, možná sarin. Zatím ale  nemají korunní důkaz: rozbory vzorků půdy, krve a dalšího materiálu, které by potvrzovaly přítomnost plynu. Ty u Damašku shromažďují inspektoři OSN.

Dětské oběti z Ghúty

Dětské oběti údajného chemického útoku z Ghúty.

FOTO: Diaa al-Din/Shaam News Network/Handout, Reuters

Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy ale ještě neví, jestli Asada nepotrestá dřív, než inspektoři svoji práci dokončí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Útok povstalců na tank syrské armády

Zdroj: Reuters

Mluvčí Bílého domu v úterý řekl, že je jasné, že chemické zbraně byly v Sýrii použity, a naznačil možnost akce za účelem zabránit opakování útoku. Jiný vládní zdroj pověděl stanici NBC, že nálety můžou začít už ve čtvrtek. [celá zpráva]

Odvetu chce i Al-Káida

Syrského prezidenta chce kvůli chemickému útoku potrestat i irácká odnož radikálních islamistů z organizace Al-Káida. „Rozhodli jsme se o odvetu v podobě vulkánu,” uvedla ve středu.

Na syrském území bojují četné skupiny islamistů z okolních zemí.